Loading…

Disa gjëra të rëndësishme që duhet të dini për sëmundjet e zemrës

  • 23/05/2023 | 08:47

Disa gjëra të rëndësishme që duhet të dini për sëmundjet e zemrës

Shkaku më i madh i vdekjeve në SHBA janë sëmundjet e zemrës. Shumë nga simptomat mund të lehtësohen me medikamente, trajtime dhe ndryshime në stilin e jetesës, por nuk mund të kurohen, transmeton Gazeta Metro.


Kush merr sëmundje të zemrës?

Sëmundja e zemrës prek një gamë të larmishme të popullsisë në përputhje me Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) të SHBA-së dhe është përgjegjëse për rreth 610,000 vdekje çdo vit, por adoptimi i zakoneve të jetesës së shëndetshme mund të ndihmojë, parandalojnë shfaqjen e tij dhe promovojnë jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme.

Cilat janë llojet e ndryshme të sëmundjeve të zemrës?

Gjendje të shumta kardiovaskulare bien nën termin ombrellë të sëmundjeve të zemrës. Sëmundja e zemrës është një term i gjerë që mbulon një sërë sëmundjesh dhe çrregullimesh.

Sëmundje të ndryshme të zemrës përfshijnë:

1. Aritmia. Një aritmi është një anomali e ritmit të zemrës.

2. Ateroskleroza. Ateroskleroza është një ngurtësim i arterieve.

3. Kardiomiopatia. Kjo gjendje bën që muskujt e zemrës të ngurtësohen ose të dobësohen.

4. Defekte të lindura të zemrës. Defektet kongjenitale të zemrës janë parregullsi të zemrës që janë të pranishme në lindje.

5. Sëmundja e arterieve koronare (CAD). CAD shkaktohet nga grumbullimi i pllakave në arteriet e zemrës. Nganjëherë quhet sëmundje ishemike e zemrës.

6. Infeksionet e zemrës. Infeksionet e zemrës mund të shkaktohen nga bakteret, viruset ose parazitët.

Cilat trajtime janë në dispozicion për sëmundjet e zemrës?

Trajtimi për sëmundjet e zemrës varet kryesisht nga lloji i sëmundjes së zemrës që keni, si dhe nga sa ka avancuar. Për shembull, nëse keni një infeksion në zemër, mjeku juaj ka të ngjarë të përshkruajë një antibiotik, siç raproton Healthline.

Nëse keni grumbullim pllakëzash, ata mund të marrin një qasje të dyfishtë: të përshkruajnë një mjekim që mund të ndihmojë në uljen e rrezikut për akumulim shtesë të pllakave dhe të përpiqet t’ju ndihmojë të adoptoni ndryshime të shëndetshme të jetesës.

Trajtimi për sëmundjet e zemrës ndahet në tre kategori kryesore:

1. Ndryshimet e stilit të jetesës

2. Medikamentet

3. Operacion ose procedura invazive

Si mund të parandaloj sëmundjet e zemrës?

Disa faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës nuk mund të kontrollohen, si historia juaj familjare, për shembull. Por është ende e rëndësishme të ulni shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës duke ulur faktorët e rrezikut që mund të kontrolloni, si gjetja e mënyrave për të menaxhuar stresin dhe përqafimi i një stili jetese më të shëndetshëm./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë