Loading…
Disa nga misteret e pazgjidhura të botës së artit
  • 03/04/2019 | 09:09

Disa nga misteret e pazgjidhura të botës së artit

Bota e artit është e mbushur me mistere, skandale dhe intriga, sa edhe thuajse politika, transmeton Gazeta Metro. 


Njëra nga misteret më të mësha në art është edhe piktura e Piktura e Salvador Mundit:

Piktura Salvator Mundi, u shit në vitin 2017 për 450 milion dollarë, për shkak se ajo i atribuohet Leonardo da Vinçit. Por disa ekspertë të artit, përfshirë historianin e artit të Oksfordit, Mattheë Landrus, besojnë se vetëm 20 përqind e pikturës u përfundua nga vetë Leonardo. Duke cituar detajet artistike dhe teknikat e pikturës të dukshme në furçë, Landrus dyshon se pjesa tjetër e pikturës është bërë nga asistenti i Leonardo, Bernardino Luini. Si për t’i shtuar benzinë zjarrit, mendohet se da Vinçi përfundoi vetëm 15 piktura gjatë jetës së tij.

Mister tjetër është edhe Vdekja skandaloze e Joseph Boehm.

Sir Joseph Boehm ishte një skulptor viktorian, i cili, ndër të tjera, merrej me krijimin e monedhës britanike. Në vitin 1890, në moshën 56 vjeç, Boehm vdiq papritmas nga një goditje në zemër në studion e tij, por ai nuk ishte i vetëm kur vdiq. Ai ishte me vajzën e gjashtë të Mbretëreshës Viktoria, Princesha Louise, një skulptore. Shumë besojnë se vdekja e tij ndodhi në mes të një takimi seksual me Louise

Pastaj po aq mister është vdekja e Vincent Van Gogh.

Piktori holandez post-impresionist Vincent Van Gogh vdiq në moshën 37 vjeçare si pasojë e një plage me armë në një distancë të afërt, dhe megjithëse supozohet se artisti emocionalisht i paqëndrueshëm ka kryer vetëvrasje, gjithnjë ka pasur debate se a është qëlluar me të vërtetë nga një 16 vjeçar. Ky është një nga 16 misteret më të çuditshme të pazgjidhura të të gjitha kohërave.

Çfarë mban skulptura e Davidit në dorën e djathtë?

Michelangelo Buonarroti ka bërë skulpturën e mrekullueshme të Davidid me një hobe në dorën e majtë, duke çuar në supozimin se Michelangelo e parashikonte figurën biblike si një mëngjarash.

Pse vriste Caravaggio?

Artisti, Caravaggio, ishte i njohur si problematik. Për fillestarët, në vitin 1596, ai vrau një burrë tjetër gjatë një grindjeje në Romë. Askush nuk e di se çka çoi në grindje, edhe pse mundësitë përfshijnë paratë, sportet dhe xhelozinë romantike, por ajo që është edhe më misterioze është nëse Caravaggio e kaloi pjesën tjetër të jetës duke shprehur fajin e tij përmes pikturave të tij, disa prej të cilave historianët e artit besojnë se përmbajnë hollë të mbuluar rrëfimet.

A ka një grua tjetër të fshehur nën Mona Lisën? Në vitin 2017, shkencëtari francez Pascal Cotte tha se kishte zbuluar imazhin e fshehtë të një gruaje nën sipërfaqen e Mona Lisa të Leonardo da Vinçit. Kishte marrë më shumë se një dekadë provimi dhe analiza dhe ka çuar në spekulime rreth asaj se kush mund të jetë gruaja. Cotte ka thënë se është një grua tjetër nga Firence, Pacifica Brandano. Disa besojnë se çfarë zbuloi Cotte nuk është asgjë më shumë se “skica e parë” e një piktori të produktit të përfunduar.

Vrasja e Sergei Jesenin

Sergei Jesenin ishte nga poetet më të mirë të shekullit 20’të. Ai kishte marrë pjesë në Revolucionin e Tetorit por më pas pas krimeve të bolshevikeve ai ishte distancuar nga kjo levizje. Madje kishte shkruar një vepër kundër tyre, me titullin “Tetori i ashpër më mashtroi”. Dhe përherë është dyshuar se vdekja e tij e hershme nuk ishte vetëvrasje por vrasje./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë