Loading…

Disa pacientë të shëruar mund të kenë ende koronavirusin, sipas studimit të ri

  • 29/10/2020 | 23:50

Disa pacientë të shëruar mund të kenë ende koronavirusin, sipas studimit të ri

Disa pacientë të shëruar nga koronavirusi mund të jenë ende të infektuar, sipas një studimi të ri që rekomandon që njerëzit që largohen nga karantina të shmangin kontaktin e ngushtë me të tjerët, të mbajnë një maskë fytyre dhe ndoshta t’i nënshtrohen një testi shtesë për të konfirmuar nëse janë të lirë nga virusi ,  transmeton Gazeta Metro.


Studimi, vlerësoi 131 pacientë Covid-19 që plotësuan kriteret e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për ndërprerjen e karantinës dhe zbuloi se afër 17 përqind e tyre, të cilët konsideroheshin plotësisht të rikuperuar, dolën pozitivë për virusin.

“Gjetjet tona tregojnë se një përqindje e shquar e pacientëve të rikuperuar me Covid-19 mund të jenë akoma bartës asimptomatikë të virusit”, tha bashkëautori i studimit Francesco Landi nga Fondazione Policlinico Universitario në Itali. Në studim, studiuesit ndoqën pacientët Covid-19 pas shërimit të tyre për të vlerësuar ndikimin e virusit në trupat e tyre.

Ai zbuloi se pacientët që vazhdonin të kishin simptoma të frymëmarrjes, veçanërisht dhimbje fyti , kishin më shumë të ngjarë të kishin një rezultat të ri pozitiv të testit. Studiuesit thanë se qëndrueshmëria e këtyre dy simptomave nuk duhet të nënvlerësohet dhe duhet të vlerësohet në mënyrë adekuate në të gjithë pacientët që konsiderohen të rikuperuar nga Covid-19./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë