Loading…

Dita e fitores, Rusia tregon “muskujt” me parada madhështore

  • 09/05/2021 | 15:21

Dita e fitores, Rusia tregon “muskujt” me parada madhështore

Rusia shfaq fuqinë ushtarake me paradat e mbajtura në mbarë vendin, me rastin e 76-vjetorit të fitores së sovjetikëve ndaj Gjermanisë Naziste në Luftën e Dytë Botërore.


Presidenti rus, Vladimir Putin vëzhgoi nga afër paradën e Ditës së Fitores në Sheshin e Kuq të Moskës, ku parakaluan rreth 12 mijë trupa, e afro 200 makina ushtarake. Avionë dhe helikopterët kryen manovra në qiellin mbi kryeqytetin rus.

Gjatë fjalimit të tij, numri një i Kremlinit u zotua se Rusia do të mbrojë interesat kombëtare, ndërsa denoncoi atë që equajti rikthim të “rusofobisë”.

Ky përvjetor i Ditës së Fitores mbahet parazgjedhjeve parlamentare të shtatorit, kur partia në pushtet Rusia e Bashkuar shënon një rënie prej 27 përqind në sondazhe.

Aktiteteti zhillohet gjithashtu mes përshkallëzimit të marrëdhënieve të rusisë me perendimin për shkak të burgosjes së opozitarit aleksei navalni dhe konfliktit në Ukrainë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë