Loading…

Dita ndërkombëtare e gjuhës amtare

  • 21/02/2017 | 09:43

Dita ndërkombëtare e gjuhës amtare

 Sot është Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare, një ceremoni që mbahet çdo vit më 21 shkurt në mbarë botën për të promovuar ndërgjegjësimin e diversitetit gjuhësor dhe kulturor dhe shumë gjuhësisë.


Dita Ndërkombëtare e gjuhës amtare, ishte shpallur nga Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s në vitin 1999 në kujtim të nxënësve që u qëlluan dhe u vranë më 21 shkurt 1952 në Dakar në Pakistanin lindor, që tani është Bangladeshi, sepse kishin protestuar për njohjen e gjuhës së tyre si gjuhë kombëtare.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë