Loading…
Dita në të cilën keni lindur ua tregon të ardhmën
  • 17/11/2018 | 15:23

Dita në të cilën keni lindur ua tregon të ardhmën

E hënë

E hëna është dita e parë e javës dhe konsiderohet më e lumtura. Thuhet se një fëmijë që do të lindë të hënën do të ketë një jetë të gjatë dhe të suksesshme. Kjo ditë fillon një javë të re dhe sipas besimeve kjo është ideale për fillimin e çdo lloj pune. Zoti filloi krijimin e botës të hënën dhe prandaj është mirë që një person të fillojë punën e rëndësishme pikërisht atë ditë.

E martë

Dita e dytë e javës qesh për ditën më të lumtur, kështu që njerëzit e lindur në atë ditë nuk do të kenë një jetë të lehtë. Të martën, sipas besimeve dhe ujqërve, ata mbajnë pallton më shumë se ditët e tjera. Në këtë ditë nuk duket sikur fillon ndonjë lloj pune, sepse është shumë e zënë, kështu që puna do të shkojë keq dhe nuk do të jetë mirë të përfundojë.

E mërkurë

Në këtë ditë, gjërat mund të fillojnë dhe të shkojnë në rrugë. Besohet se foshnjat e lindura në këtë ditë do të jenë të avancuara dhe të shëndetshme. Një fëmijë që do të lindë të mërkurën do të jetë i lumtur dhe i pasur.

E enjte

E enjte thuhet të jetë një ditë e lumtur. Fëmija që do të lindë në këtë ditë do të jetë i lumtur dhe i suksesshëm në jetë. Në këtë ditë në të kaluarën gjërat filluan në fushat, dhe ishte mirë të shkoja për të kërkuar dorën e të dashurit. Besohet se gjërat në terren dhe martesat duhet të mblidhen të enjten që besohet të jetë një ditë pjellore dhe bollëk.

E premte

E premte, sipas besimeve popullore, është një nga ditët e pakënaqur. Besohet se të premten lehtë mund të bëhesh objektivi i “forcave djallëzore” dhe prandaj kjo ditë nuk duhet të fillojë me ndonjë punë, sepse kjo është ajo ku ndjekësi ndjek. Në këtë ditë ju nuk keni nevojë të shkoni në rrugë dhe fëmija i lindur në këtë ditë sipas besimeve nuk do të ketë shumë lumturi në jetë, transmeton gazetametro.net.

E shtune

E shtuna është dita më e dedikuar për të vdekurit. Në këtë ditë duhet të kujdeseni që të mos bëni ndonjë të keqe. Një fëmijë i lindur të shtunën do të jetë i pazakontë, por kjo është arsyeja pse ai është imun ndaj “krijesave të këqija”. Thuhet se lindja e kësaj dite ka intuitë intensive, ato janë sinoptike dhe mund të shohin se çfarë të tjerëve nuk munden. Në shumë besime, përmendet se pikërisht fëmijët e lindur të shtunën kanë aftësinë për të zbuluar njerëz të butë dhe të pasur dhe të suksesshëm të varrosur.

E diel

E diela është një ditë pushimi. Zoti, sipas bindjeve të krishtera, gjashtë ditë krijoi botën dhe pastaj të shtatën – të dielën u ul për të pushuar duke shijuar frytet e punës së tij. Për shkak të kësaj, ka shumë besime rreth kësaj dite, të cilat lidhen me pushimin dhe kohën e shpenzimit me familjen. Një burrë i lindur të dielën do të jetë jashtëzakonisht i lumtur, besohet të jetojë me bollëk dhe jo shumë punë fizike./gazetametro.net

 

Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë