Loading…

Ditëlindja e 176 e Niçes, filozofit të parehatisë

  • 15/10/2020 | 18:13

Ditëlindja e 176 e Niçes, filozofit të parehatisë

Niçe lindi më 15 tetor 1844, në Röcken (afër Leipzig), ku babai i tij ishte një ministër Lutheran. Babai i tij vdiq në 1849, dhe familja u zhvendos në Naumburg, ku ai u rrit në një shtëpi që përbëhej nga nëna e tij, gjyshja, dy hallat dhe motra e tij e vogël, Elisabeth. Niçe kishte një karrierë të shkëlqyer shkollore dhe universitare, duke arritur kulmin në maj 1869 kur u thirr për të  marrë një post në filologjinë klasike në Basel. Në moshën 24 vjeç, ai ishte më i riu i emëruar në atë post. Mësuesi i tij Friedrich Wilhelm Ritschl shkruajti në letrën e tij të referencës se Niçe ishte aq premtues sa që “Ai thjesht do të jetë në gjendje të bëjë gjithçka që dëshiron të bëjë” (Kaufmann 1954: 8). Shumica e punës universitare të Niçes dhe botimet e tij të hershme ishin në filologji, por ai tashmë ishte i interesuar për filozofinë,veçanërisht puna e Arthur Schopenhauer dhe Friedrich Albert Lange. Para se të dilte mundësia në Bazel, Niçe kishte planifikuar të ndiqte një doktoraturë të dytë. në filozofi, me një projekt në lidhje me teoritë e teleologjisë në kohën që nga Kanti.


Friedrich Nietzsche (1844–1900) ishte një filozof dhe kritik kulturor gjerman i cili botonte intensivisht në vitet 1870 dhe 1880. Ai është i famshëm për kritikat pa kompromis të moralit dhe fesë tradicionale evropiane, si dhe të ideve filozofike konvencionale dhe devotshmërive shoqërore dhe politike të lidhura me modernizmin. Shumë prej këtyre kritikave mbështeten në diagnozat psikologjike që ekspozojnë vetëdijen e rreme duke infektuar idetë e marra të njerëzve. Për atë arsye, ai shpesh shoqërohet me një grup mendimtarësh të vonë modernë (përfshirë Marksin dhe Frojdin) të cilët përparuan një “hermeneutikë të dyshimit” kundër vlerave tradicionale (shih Foucault [1964] 1990, Ricoeur [1965] 1970, Leiter 2004).Nietzsche gjithashtu përdori analizat e tij psikologjike për të mbështetur teoritë origjinale në lidhje me natyrën e vetvetes dhe propozimet provokuese që sugjerojnë vlera të reja që ai mendonte se do të promovonin rinovimin kulturor dhe do të përmirësonin jetën shoqërore dhe psikologjike në krahasim me jetën nën vlerat tradicionale që ai kritikoi.

Shëndeti i Niçes, gjithmonë i brishtë, e detyroi atë të merrte leje nga Basel në 1876–77. Por ai nuk u bë më mirë në mënyrë të matshme gjatë pushimit dhe deri në vitin 1879, ai u detyrua të hiqte dorë plotësisht nga profesori. Si rezultat, ai u lirua të shkruante dhe të zhvillonte stilin që i shkonte për shtat. Ai botoi një libër pothuajse çdo vit pas kësaj. Në vitet e mëvonshme, Niçe lëvizi shpesh në përpjekje për të gjetur një klimë që do të përmirësonte shëndetin e tij, duke u vendosur në një model të kalimit të dimrave pranë Mesdheut (zakonisht në Itali) dhe verës në Sils Maria, Zvicër. Simptomat e tij përfshinin dhimbje koke të forta, të përzier dhe probleme me shikimin e tij. Puna e fundit (Huenemann 2013) ka argumentuar bindshëm se ai ndoshta vuante nga një meningioma retro-orbitale, një tumor me rritje të ngadaltë në sipërfaqen e trurit prapa syrit të tij të djathtë. Në janar 1889, Niçe u shemb në rrugë në Torino dhe kur u kthye në vetëdije ai shkroi një seri letrash gjithnjë e më të çrregullta. Shoku i tij i ngushtë i Bazelit Franz Overbeck ishte shumë i shqetësuar dhe udhëtoi për në Torino, ku gjeti Niçen që vuante nga çmenduria. Pas trajtimit të pasuksesshëm në Basel dhe Jena,ai u la në kujdesin e nënës së tij, dhe më vonë motrës së tij, përfundimisht duke u zhytur plotësisht në heshtje. Ai jetoi deri në vitin 1900, kur vdiq nga një goditje në tru e komplikuar nga pneumonia.

Nietzsche është padyshim më i famshëm për kritikat e tij ndaj angazhimeve morale tradicionale evropiane, së bashku me bazat e tyre në krishterim. Kjo kritikë është shumë e gjerë; ai synon të minojë jo vetëm besimin fetar ose teorinë morale filozofike , por edhe shumë aspekte qendrore të vetëdijes së zakonshme morale, disa prej të cilave është e vështirë të imagjinohet t’i bëjë pa (p.sh. shqetësimi altruist, faji për keqbërje, përgjegjësia morale, vlera e dhembshurisë, kërkesa për konsideratë të barabartë të personave, dhe kështu me radhë).

Në kohën kur Nietzsche shkroi, ishte e zakonshme për intelektualët evropianë të supozonin se ide të tilla, sado shumë frymëzim që i detyroheshin traditës së krishterë intelektuale dhe besimit, kishin nevojë për një bazë racionale të pavarur nga angazhimet e veçanta fetare sektare apo edhe ekumenike. Ashtu si tani, shumica e filozofëve supozuan se një shfajësim laik i moralit do të vinte me siguri dhe do të shpëtonte shumicën e angazhimeve tona standarde. Niçe zbuloi se besimi ishte naiv dhe ai vendosi gjithë aftësinë e tij retorike për të tronditur lexuesit e tij nga vetëkënaqësia për këtë rezultat. Për shembull, dyshimet e tij në lidhje me qëndrueshmërinë e bazave të krishtera për jetën morale dhe kulturore nuk ofrohen në një frymë diellore të çlirimit të parashikuar,as ai nuk paraqet një thirrje të matur, por në thelb të sigurt për të zhvilluar një kuptim laik të moralit; në vend të kësaj, ai fillon shqiptimin e famshëm, agresiv dhe paradoksal se “Zoti ka vdekur” (GS 108, 125, 343). Ideja nuk është aq shumë sa që ateizmi është i vërtetë – në GS 125, ai e përshkruan këtë shpallje duke mbërritur si një lajm i freskët për një grup ateistësh – por në vend të kësaj sepse “besimi te Zoti i krishterë është bërë i pabesueshëm”, gjithçka që u “ndërtua” mbi këtë besim, të mbështetur nga ai, i rritur në të “, përfshirë ” tërë moralin tonë evropian “, është i destinuar për” kolaps “( GS 343). Krishterimi nuk komandon më për besnikëri kulturore në të gjithë shoqërinë si një kornizë që mbështet angazhimet etike, dhe kështu, një bazë e përbashkët për jetën kolektive që supozohej të ishte e pandryshueshme dhe e paprekshme ka dalë të jetë jo vetëm më pak e qëndrueshme se sa supozuam, por e pakuptueshme vdekshme- dhe në fakt, tashmë të humbur. Përgjigja e thirrur nga një kthesë e tillë e ngjarjeve është vajtimi dhe çorientimi i thellë.

Disa vlera niçeane

Përveç çështjeve se çfarë është krijimi i vlerave në radhë të parë, shumë lexues e gjejnë veten të habitur se çfarë vlerash “pozitive” do të thotë të promovojë Niçe. Një shpjegim i arsyeshëm për ndjenjën këmbëngulëse të paqartësisë së lexuesve është se Niçe zhgënjen pritjen që filozofia duhet të ofrojë një llogari reduktive (ose të paktën, shumë të sistemuar) të së mirës, ​​përgjatë linjave të “Kënaqësia është e mira”; “E vetmja gjë që është vërtet e mirë është vullneti i mirë”; “Jeta më e mirë karakterizohet nga qetësia”; apo të ngjashme. Nietzsche vlerëson shumë të ndryshmevlerat, dhe kryesisht, ai nuk ndjek strategjinë filozofike stereotipike të nxjerrjes së gjykimeve të tij vlerësuese nga një ose disa parime themelore. Ndërsa peizazhi aksiologjik që rezulton është kompleks, ne mund të marrim një kuptim të formës së tij duke marrë parasysh gjashtë vlera që luajnë role të padiskutueshme të rëndësishme në kuptimin e Niçes për atë që ka rëndësi.

Fuqia dhe Jeta

Nietzsche më i afërt për të organizuar pretendimet e tij për vlera sistematikisht është këmbëngulja e tij për rëndësinë e pushtetit, veçanërisht nëse kjo merret së bashku me idetë e lidhura me forcën, shëndetin dhe “jetën”. Një fragment i njohur shfaqet afër hapjes së veprës së vonë, Antikrishti :

Çfarë është e mirë? Gjithçka që rrit ndjenjën e fuqisë tek njeriu, vullnetin për pushtet, fuqinë vetë.

Çfarë është e keqe? Gjithçka që lind nga dobësia.

Çfarë është lumturia? Ndjenjën se fuqia po rritet , se rezistenca është kapërcyer.

Jo përmbajtje, por më shumë fuqi; jo paqe, por luftë; jo virtyt por përshtatshmëri

Në literaturë, pretendimet e këtij lloji shoqërohen me një “vullnet për të dhënë doktrinë”, që zakonisht shihet si një nga idetë qendrore të Niçes. Kjo doktrinë duket se përfshin propozimin që krijesa si ne (ose më gjerë: e gjithë jeta, apo edhe periudha e të gjitha gjërave) synojnë në rritjen e fuqisë së tyre – dhe pastaj më tej, që ky fakt përfshin që fuqia e shtuar është e mirë për ne (ose për çdo gjë).

Nga Stanford Encyclopedia of Philosophy/https://plato.stanford.edu/entries/nietzsche/#SomeNietValu

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë