Loading…

Ditët e kulturës shqiptare deri më 5 dhjetor

  • 29/11/2016 | 16:20

Ditët e kulturës shqiptare deri më 5 dhjetor

Ditët e kulturës shqitpare, që kanë filluar nga javen e kaluar do të vazhdojnë të mbahen dëri më pesë dhjetor në Gjermani, Zvicër, Suedi dhe në Britani të Madhe.

Ministria e Diasporës në bashkëpunim me ambasadat e Kosovës, në Berlin, Bern dhe Londër nga java e kaluar ka filluar aktivitetet “Ditët e kulturës shqitpare”.

Gjatë këtij aktiviteti do të jetë edhe ekspozita e fotografive të fotografit të mirënjohur shqiptar Fadil Berisha me titull “Albania Beauty”, shfaqja e aktorëve shqiptarë nga Kosova” Sikur kjo të ishte shfaqje”.

Gjithashtu do të ketë edhe filma të metrazhit të shkurtër duke përfshirë edhe filmin e nominuar për OSCAR, filmi ” SHOK”, si dhe një xhaz këngëtares Elina Duni, thuhet në njoftim në faqen zyrtare të Ministrisë së Diasporës.

“Ditët e kulturës shqiptare funksionon si një mekanizëm i ruajtjes së lidhjeve të diasporës sonë me atdheun, por edhe si një mekanizëm i diplomacisë publike përmes veprave të artit shqiptar të prezantuara në botë”.

Që nga dita e sotme, Ditët e kulturës shqiptare vazhdojnë në Cyrih e Bernë të Zvicrës dhe në Londer./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë