Loading…

Djali i deputetes britanike vullnetar në Ukrainë bashkë me amerikanët, shkatërron tankun rus me anti-tank

  • 27/05/2022 | 18:48

Djali i deputetes britanike vullnetar në Ukrainë bashkë me amerikanët, shkatërron tankun rus me anti-tank

Ish-djali i një deputeteje konservatore i cili ka qenë edhe pjesë e Marinës Mbretërore besohet që sot të jetë pjesë e një ekipi vullnetarësh të huaj që rrëzoi një transportues rus gjatë një beteje dramatike në Ukrainë, përcjell Gazeta Metro.


BTR’ja ruse u dëmtua rëndë dhe shpërtheu pas sulmeve nga ata që dukej se ishin vullnetarë amerikanë, britanikë dhe potencialisht kanadezë, me Ben Grant, 30 vjeç, që mendohet të jetë në mesin e ekipit heroik, sipas gazetës i.

Ai është djali i Helen Grant, e cila është deputetja konservatore për Maidstone dhe The Weald në parlamentin britanik.

Videoja e shpërndarë në rrjetet sociale tregonte se grupi i ushtarëve përballej me autoblinda.

Pasi u godit nga lëshuesit e vullnetarëve të huaj, BTR – që kuptohet se ishte ruse – thuhet se u dëmtua nga shpërthimi i municioneve të pa shkrepura.

Grant u raportua se ishte larguar për në Ukrainë në mars, duke iu bashkuar një numri britanikësh që po shkonin për të ndihmuar në përpjekjet e luftës të vendit.

Ai shërbeu në korpusin elitar për më shumë se pesë vjet si komando, ishte mes një grupi prej shtatë ish-ushtarakësh që mbërritën në vendin e rrethuar në fundjavë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë