Loading…

Djukanovic: Mohimi i gjenocidit nuk do të ketë kurrë vend në Mal të Zi

  • 09/12/2021 | 14:59

Djukanovic: Mohimi i gjenocidit nuk do të ketë kurrë vend në Mal të Zi

Mohimi dhe relativizimi i gjenocidit, glorifikimi i kriminelëve të luftës dhe mungesa e respektit për viktimat e gjenocidit dhe krimeve kundër njerëzimit, nuk do të kenë kurrë vend në Mal të Zi, ka thënë presidenti malezez, Milo Gjukanoviç.


Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit dhe Dinjitetit të Viktimave të Krimit të Gjenocidit dhe Parandalimit të këtij krimi, ai është shprehur se Mali i Zi do të vazhdojë të zhvillojë kulturën e paqes, tolerancës, dialogut ndërkulturor dhe ndërfetar.

“Mali i Zi do të vazhdojë të zhvillojë një kulturë paqeje, tolerance, dialogu ndërkulturor dhe ndërfetar duke përmirësuar cilësinë e arsimit, duke punuar me të rinjtë, duke forcuar institucionet demokratike dhe duke adoptuar dhe zbatuar vlerat më të larta demokratike”, ka shkruar Gjukanoviç në Twitter.

Ai tutje ka thënë se shteti do të vazhdojë të forcojë rezistencën e shoqërisë ndaj dhunës, ksenofobisë dhe të gjitha formave të diskriminimit.

“Mohimi dhe relativizimi i krimit të gjenocidit, glorifikimi i kriminelëve të luftës dhe mungesa e respektit për viktimat e gjenocidit dhe krimeve kundër njerëzimit nuk do ta kenë kurrë vendin e tyre në Malin e Zi tradicionalisht multietnik dhe modern evropian”, ka shkruar Gjukanoviç.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë