Loading…

Djuric i reagon Kurtit: Po flisni për demokraci, derisa ju hiqi dorë nga marrëveshjet e Brukselit dhe Washingtonit

  • 19/05/2022 | 19:30

Djuric i reagon Kurtit: Po flisni për demokraci, derisa ju hiqi dorë nga marrëveshjet e Brukselit dhe Washingtonit

Ambasadori i Serbisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), Marko Djuric, i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti, duke i thënë se ju po flisni për demokraci, ndërsa ju ndaloni serbët në Kosovë që të votojnë në zgjedhje, shkruan Gazeta Metro.


Në një shkrim në Twitter, sot Kurti ka thënë se demokracitë si SHBA’ja dhe Kosova duhet të qëndrojnë së bashku kundër autokratëve si Putini dhe Vucic.

Gjithashtu ka thënë se paqja në Ballkan dhe në botë, varet prej saj.

Ndaj këtij shkrimi ka reaguar ambasadori serb në SHBA, Marko Djuric, duke i thënë Kurtit se ju i keni ndaluar serbët që të votojnë nDë zgjedhje, ndërsa flisni për demokraci.

“Ju ndaloni serbët në Kosovë të votojnë në zgjedhje (kundër kërkesave të drejtpërdrejta nga SHBA, BE, OSBE), e megjithatë flisni për demokraci; ju hiqni dorë publikisht nga marrëveshjet e Brukselit dhe të Uashingtonit për të cilat institucionet tuaja janë angazhuar, por flisni për …parimet; ju flisni për paqen, por tregoni dorëheqje ndaj komunitetit tonë në Kosovë pa pushim.
Zoti Kurti, mos shikoni më larg se pasqyra juaj në ndjekje të autokratëve.”, ka shkruar Djuric në Twitter. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë