Loading…

Do të befasoheni kur ta kuptoni domëthënien e emrin “Avocado”

  • 23/10/2020 | 22:00

Do të befasoheni kur ta kuptoni domëthënien e emrin “Avocado”

Ju kurrë nuk do të shikoni një avokado në të njëjtën mënyrë përsëri.


Ka shumë arsye për të dashur avokadot. Jo vetëm që janë plot me yndyrna të mira që mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme dhe ulin rrezikun e kancerit, por ato kanë shije shumë të shijshme.

Por ato mund të marrin një kuptim të ri të denjë për të qeshur kur të mësoni historinë pas emrit të tyre.

Avokadot fillimisht erdhën nga Meksika dhe Amerika Qendrore, ku i gjetën njerëzit indigjenë Nahua. Në atë kohë, avokadot quheshin “āhuacatl” – që gjithashtu ndodh të nënkuptojë «testikuj».

Studiuesit mendojnë se fisi zgjodhi emrin për shkak të formës dhe u konsiderua një afrodiziak.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë