Loading…

Dobitë shëndetësore të lëvozhgës së vezës

  • 15/04/2019 | 08:37

Dobitë shëndetësore të lëvozhgës së vezës

Zakonisht flasim për vlerat e vezës, por lëvozhgën e saj çdoherë e hudhim në kosh.

Por, duhet të dini se edhe lëvozhgët mund të shpërbejnë për diçka, transmeton Klan Kosova.

Lëvozhgat e vezës janë të pasura me calcium pasi që kanë 95% karbohidrat kalciumi e që përdoret si ilac për të trajtuar problemet me tretjen dhe stomakun.

Vetëm një lëvozhgë veze përmban rreth 2 gramë kalcium. Por, kjo nuk do të thotë se duhet ta konsumoni lëvozhgën siç është.

Mënyra më e mirë për të perfituar është që fillimisht t’i zieni, në mënyrë që të hiqni çdo lloj bakteri të dëmshëm. Më pas piqini në furrë për rreth 20 minuta.

Pas kësaj, ato do të jenë thërrmuara si pluhur, masë të cilën mund ta kaloni në blender. Ky pluhur i formuar është një burim shumë i mirë kalciumi që ndihmon në qetësimin e dhimbjeve dhe problemet me kockat.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë