Loading…

Dodik: 1 marsi ditë e zezë për serbët

  • 01/03/2017 | 15:02

Dodik: 1 marsi ditë e zezë për serbët

“Serbët e BH’së së atëhershme nuk ishin për ndarje nga Jugosllavia dhe populli serb nuk ka marrë pjesë në referendum”. Kështu e ka komentuar Ditën e Pavarësisë së Bosnje dhe Hercegovinës lideri i serbëve në BH, Milorad Dodik.


Ai, ka deklaruar se 1 marsi është provokim dhe ofendim, dhe se kjo datë nuk është festë për serbët e as që do të jetë ndonjëherë, transmeton gazetametro.net.

“Për serbët kjo është ditë e zezë, sepse atë ditë në Bashqarshi është vrarë krushku serb. Ditë e zezë sepse është gjetur njëri i cili ka guxuar të qëlloj në krushqi dhe të vras një krushk. Një marsi do të thotë mesazh për të tjerët se duhen të pranojnë majorizimin dhe se mendimi i vetëm njërës anë, ashtu qysh ata dëshirojnë, është i saktë”, ka thënë Dodik për agjencinë SRNA.

Ai ka theksuar se pikërisht kërkesa e anëtarit të Kryesisë së BH Bakir Izetbegovic për revizionin e aktgjykimit kundër Serbisë më së miri tregon për këto qëllime.

Ai ka thënë se ky tentim i cili vjen nga Sarajeva është provë se BH si e tillë nuk mund të ekzistojë dhe të mbijetojë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë