Loading…

Doktorët kosovarë po bëhen gati për Gjermani: Ministri gjerman vjen për rekrutimin e tyre

  • 15/07/2019 | 11:34

Doktorët kosovarë po bëhen gati për Gjermani: Ministri gjerman vjen për rekrutimin e tyre

Ministri Federal i Gjermanisë për Shëndetësi, Jens Spahn do të qëndroj në Kosovë ku do të  rekrutojë infermierë dhe doktor të ri në Kosovë, shkruan Gazeta Metro.

Spahn, sipas ZDF po qëndron në Kosovë ku po planifikon rekrutimin e infermierëve të rinj nga Kosova për t’i sjellur në Gjermani.

Mungesa e madhe e stafit të doktorëve dhe infermierëve në Gjermani, ka bërë që zyrtarët gjerman të shohin Kosovë si vendi ideal për të rekrutuar studentë të rinj që kanë përfunduar mjekësinë, shkruan Gazeta Metro.

Një video që do ta shihni më poshtë, flet se si Majlinda Haxholli Ademi po kryen kursin dhe po lë Kosovë për t’iu bashkuar Gjermanisë në profesionin që ajo ka.

Madje në video thuhet se ka shumë persona nga Kosova që duan t’i bashkohen Gjermanisë për të punuar atje./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë