Loading…

Dokumentet që ju nevojiten kur të shpërnguleni në Zvicër

  • 30/09/2021 | 09:00

Dokumentet që ju nevojiten kur të shpërnguleni në Zvicër

Pothuajse gjithçka që bëni në Zvicër kërkon një grumbull dokumentesh. Kjo është ajo me të cilën do t’ju duhet të filloni kur të vendoseni këtu.

Pavarësisht kostos së saj të lartë të jetesës, bukuria natyrore e Zvicrës, ekonomia e fortë dhe cilësia e jetës janë një magnet për banorët e huaj. Por nuk është gjithçka e lehtë kur të arrish këtu.

Ju mund të keni dëgjuar histori tmerri për burokracinë e Zvicrës, por në shumë mënyra nuk është më keq se ajo e çdo vendi tjetër, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Varësisht se nga vjen, do të ketë pak (ose shumë) përshtatje kulturore dhe mësimi me mënyrat zvicerane mund të zgjasë pak.

Por kur bëhet fjalë për dokumentet, procesi është mjaft i drejtpërdrejtë. Këtu është ajo që do t’ju duhet.

Vizë dhe leje pune / qëndrimi

Deri në mbërritjen tuaj, ju tashmë do t’i keni këto dokumente, të lëshuara për ju në bazë të kushteve tuaja të punësimit / qëndrimit.

Kriteret për hyrjen në Zvicër janë të ndryshme (dhe më të thjeshta) për banorët e vendeve të BE / EFTA sesa për ata që jetojnë jashtë Evropës.

Por, sapo t’ju jepet e drejta për të jetuar dhe punuar këtu, do t’ju duhen të njëjtat dokumente për të jetuar në Zvicër, pavarësisht nëse jeni nga BE apo një shtet i tretë, përcjell tutje albinfo.ch.

Vërtetim i vendbanimit

Në shumë raste gjatë qëndrimit në Zvicër do t’ju kërkohet të tregoni se ku jetoni (Wohnsitzbescheinigungen / Certestation de domicile / certificati di residenza).

Kur vendoseni në shtëpinë ose apartamentin tuaj, do t’ju duhet të regjistroheni në komunën tuaj lokale brenda 14 ditëve nga mbërritja. Zyra përgjegjëse për regjistrimet quhet Einëohnerkontrolle / Contrôle des habitants / Controllo abitanti.

Për ta bërë këtë, do t’ju duhet të tregoni një pasaportë të kartës së identitetit për secilin anëtar të familjes, lejen e punës ose të qëndrimit dhe kontratën tuaj të qirasë.

Atëherë mund të merrni Ëohnsitzbescheinigungen / Vërtetimin e domicile / certifikatat e rezidencës.

Ky proces duhet të përsëritet sa herë që shkoni në një vendbanim ose komunë tjetër.

Sigurim shëndetësor

Sigurimi shëndetësor është i detyrueshëm në Zvicër dhe ju duhet të blini një policë për secilin anëtar të familjes brenda tre muajve nga mbërritja juaj.

Ju mund të bëni sigurim me një kompani të autorizuar të sigurimit shëndetësor sipas zgjedhjes tuaj.

Ndërsa politikat plotësuese janë opsionale, ju duhet të blini atë bazë, e cila është e njëjtë për të gjithë për sa i përket mbulimit, pavarësisht nga siguruesi.

Pas një periudhe prej tre muajsh, ju do të merrni një letër nga autoritetet tuaja lokale duke ju kërkuar të jepni detaje të politikave tuaja dhe të familjes suaj.

Nëse nuk keni asnjë, kantoni do të blejë sigurim për ju dhe do t’ju dërgojë një faturë – të cilën duhet ta paguani.

Patentë shoferi

Ju lejohet të përdorni licencën tuaj të vjetër në Zvicër për 12 muaj. Pas kësaj periudhe, ju duhet ta ndërroni atë me një zvicerane, e cila mund të bëhet në zyrën e automjeteve më të afërta me vendbanimin tuaj.

Për ta bërë këtë ju duhet të paraqisni një formular aplikimi, i cili mund të shkarkohet nga faqja e internetit e zyrës, licenca origjinale (e vlefshme në kohën e shkëmbimit), leja e qëndrimit, një fotografi me madhësi pasaporte me ngjyra dhe një certifikatë nga një okulist që vërteton se keni vizion i mirë.

Këto janë katër dokumentet që ju nevojiten për të jetuar në Zvicër. Ka edhe disa të tjera që varen nga rrethanat tuaja personale.

Kafshët

Nëse e sillni kafshën tuaj në Zvicër me vete, do t’ju duhet të keni identifikimin e kafshës, kartën e identitetit të kafshës shtëpiake, certifikatën e vlefshme të vaksinimeve dhe testin e gjakut.

Kartë Udhëtimi

Shanset janë që në një kohë ose në një tjetër ju do të përdorni rrjetin e shkëlqyer të transportit publik të Zvicrës. Si çdo gjë tjetër në Zvicër, kjo mund të jetë mjaft e shtrenjtë, kështu që është një ide e mirë të blini karta udhëtimi që mundësojnë blerjen e biletave me zbritje.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë