Loading…

Dokumenti sekret tregon planin 10’vjeçar të Rusisë për të destabilizuar Moldavinë

  • 19/03/2023 | 15:19

Dokumenti sekret tregon planin 10’vjeçar të Rusisë për të destabilizuar Moldavinë

Një plan sekret i hartuar nga shërbimi rus i sigurisë, FSB, parashtron opsione të detajuara për të destabilizuar Moldavinë – duke përfshirë mbështetjen e grupeve pro-ruse, përdorimin e Kishës Ortodokse dhe kërcënimin për ndërprerjen e furnizimeve me gaz natyror.


Dokumenti duket se është hartuar për të penguar animin e Moldavisë drejt Perëndimit, i cili përfshin marrëdhënie më të ngushta me NATO-n dhe një aplikim për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. Ai vazhdimisht i referohet rëndësisë së parandalimit të anëtarësimit të Moldavisë në NATO.

CNN ka parë dokumentin e plotë, i cili duket se është shkruar në vitin 2021 nga Drejtoria e FSB-së për Bashkëpunimin Ndërkufitar. Titulli i tij është “Objektivat strategjikë të Federatës Ruse në Republikën e Moldavisë”.

Dokumenti përcakton një strategji 10-vjeçare për sjelljen e Moldavisë, një ish-republikë sovjetike e vendosur midis Ukrainës dhe Rumanisë, brenda sferës së ndikimit të Rusisë.

Plani përfshin bërjen e Moldavisë të varur nga importet e gazit rus dhe nxitjen e konfliktit social, si dhe përpjekjen për të bllokuar përpjekjet e Moldavisë për të fituar ndikim në rajonin separatist pro-rus të Transnistrisë, ku janë stacionuar rreth 1500 ushtarë rusë.

Dokumenti me pesë faqe është i ndarë në tituj të shumtë me synime afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata. Ndër objektivat imediate janë “mbështetja për forcat politike moldave që mbrojnë marrëdhëniet konstruktive me Federatën Ruse” dhe “neutralizimi i iniciativave të Republikës së Moldavisë që synojnë eliminimin e pranisë ushtarake ruse në Transnistria”.

Qëllimet afatmesme përfshijnë “kundërshtimin e politikës ekspansioniste të Rumanisë në Republikën e Moldavisë” dhe “kundërshtimin e bashkëpunimit midis Republikës së Moldavisë dhe NATO-s”.

Dokumenti i FSB-së parashtron qëllimet afatgjata, duke përfshirë “krijimin e grupeve të qëndrueshme pro-ruse të ndikimit në elitat politike dhe ekonomike moldave” dhe “formimin e një qëndrimi negativ ndaj NATO-s”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë