Loading…

Domate të mbushura: Tradita e shijshme nga Shqipëria

  • 04/05/2021 | 09:08

Domate të mbushura: Tradita e shijshme nga Shqipëria

Domatet dhe Specat e mbushura me oriz mbeten një nga recetat më të preferuara të shqiptarëve sidomos kur ato gatuhen nga duart e amvisave shqiptare.


Është një nga gatimet më të vjetra e të shijshme të kuzhinës tradicionale shqiptare. Fantastike për t’u shijuar në çdo kohë dhe shumë të thjeshta për t’u përgatitur në shtëpi.

Ideale për një vakt të shijshëm dreke por edhe darke, specat e mbushura kombinohen në mënyrë fantastike me sallata të freskëta të stinës por edhe me zahire të ndryshme të kuzhinës shqiptare.

Përbërësit
5-6 kokrra të mëdha domate

9-10 speca

2 kokrra mesatare qepë

3 filxhanë kafeje oriz

1 filxhan çaji mish i grirë

kripë, piper

1 tufë majdanoz

2-3 kokrra mesatare domate për sipër

Disa thelpinj hudhër

Përgatitja
Domatet zgjidhen në formë të rregullt, të pjekura e të forta, lahen, u pritet kapaku nga bishti, hiqen farat, i gërryhet mesi dhe rreshtohen në tepsi.

Specat zgjidhen me tul dhe të mëdha, lahen, u pritet bishti në formë kapaku, u hiqen farat. Vendosen në tepsi një radhë me domate e një me speca.

Në një enë me yndyrë kaurdiset qepa e grirë hollë. Hidhet mishi dhe hudhrat e grira, kaurdiset sa të mbetet me yndyrën e vet.

Shtohen zemrat e domateve të grira hollë.

Vazhdohet kaurdisja, hidhet kripë, piper, ujë dhe zihen 10-15 minuta, shtohet orizi i pastruar e i larë dhe zihet për gjysmë.

Shtohet majdanoz i grirë dhe mbushen domatet e specat por jo plot, pasi gjatë zierjes orisi shton dhe mbushja del jashtë.

Në fund i hidhen domatet e grira hollë, kripa, lëngu i mishit ose ujë dhe piqen në furrë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë