Loading…

Donald Trump me ligj të ri kundër lidhjeve tregtare me Kinën

  • 25/08/2019 | 16:37

Donald Trump me ligj të ri kundër lidhjeve tregtare me Kinën

Donald Trump planifikon të përdorë ligjin e ri për t’i bërë kompanitë amerikane të ndërpresin lidhjet me Kinën.Akti u jep presidentëve kompetenca të gjera për të rregulluar tregtinë ndërkombëtare gjatë kohës së emergjencave të deklaruara kombëtare,transmeton Gazeta Metro.


Donald Trump ka kërcënuar të përdorë një ligj të errët federal për të urdhëruar bizneset amerikane të ndërpresin lidhjet me Kinën pasi lufta tregtare midis dy vendeve përshkallëzohet.Ai fillimisht bëri “urdhrin” që kompanitë amerikane të ndërpresin lidhjet me Kinën në një tweet – por dukej se ai nuk kishte fuqi për ta zbatuar atë.

Sidoqoftë, ka dalë që ai mund të përdorë autoritetin e urgjencës të dhënë nga një ligj i fuqishëm federal për të kryer kërkesën e tij në Tweet. Njoftimi i Kinës të Premten se po rrit tarifat mbi 75 miliardë dollarë (61 miliardë £) të importeve amerikane të indinjuar nga presidenti dhe ndihmësit e Shtëpisë së Bardhë u grumbulluan për t’iu përgjigjur.Z. Trump shkroi në tweet se kompanitë amerikane u “urdhëruan që të fillojnë menjëherë të kërkojnë një alternative për Kinën”.

Ai më vonë sqaroi se ai po kërcënonte të përdorte Aktin Ndërkombëtar të Fuqive Ekonomike në luftën tregtare.Akti i vitit 1977 përdoret zakonisht për të synuar regjimet mashtruese, terroristët dhe trafikantët e drogës./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë