Loading…

Doni të bëni gjumë të mirë, bëni këto 5 gjëra

  • 18/04/2018 | 15:29

Doni të bëni gjumë të mirë, bëni këto 5 gjëra

Shumë njerëz në mbarë botën kanë vështirësi për të fjetur dhe të gjithë ne e dimë shumë mirë se sa mund të jetë pagjumësia e pakëndshme. Orët e gjata të hedhjes, kthimit dhe numërimit mund të shkatërrojnë fjalë për fjalë jetën tuaj të përditshme. Insomnia ndryshon në mënyrë dramatike gjithçka duke filluar me disponimin tuaj për shëndetin tuaj.


Mjekët thonë se më shumë se 70 milionë njerëz vuajnë nga lloje të ndryshme të çrregullimeve të gjumit në Shtetet e Bashkuara. Oraret tona janë aq të zëna, sa zakonisht nuk kemi kohë të mjaftueshme për të rënë në gjumë, shkruan gazetametro.net.

Këtu janë disa këshilla shumë të dobishme që do t’ju ndihmojnë të kaloni në mënyrën e fjetjes shumë shpejt.

  1. Errësira

Errësija ndihmon trurin tonë të kuptojë se është koha për të fjetur, dhe përkundrazi dritat e ndritshme na bëjnë të qëndrojmë zgjuar. Kështu që përpiquni ta bëni dhomën tuaj të errët kur të shkoni në shtrat. Nëse është e pamundur ose duhet të bini në gjumë në një mjedis të papërshtatshëm, provoni një maskë të mirë të syve. Kjo gjë e dobishme ndihmon për të krijuar errësirë ​​të butë për fjetje më të mirë.

  1. Shmangni zhurmën

Zhurma është një tjetër problem që mund t’ju ndalojë nga gjumi i mirë. Mund të jetë shumë irrituese kur jeni të lodhur dhe përpiqeni të pushoni. Ju mund të blini disa kufje gjumi që janë të mrekullueshme nëse po flasim për bllokimin e tingujve. Nëse doni, ju mund të luani tingujt e natyrës ose meditimet për rezultat më të mirë.

  1. Mendoni rreth frymëmarrjes duke numëruar 4-7-8

Ky mashtrim u zbulua nga Dr. Andrew Weil, dhe kjo është një mënyrë e mirë për t’u qetësuar. Vetëm thithni përmes hundës duke numëruar 4, dhe pastaj mbani këtë frymë dhe më në fund nxisni ngadalë duke numëruar 8. Ky mashtrim i thjeshtë nga goja ndihmon trupin tuaj të relaksohet, kështu që truri juaj mund të lulëzojë me lehtës, shkruan gazetametro.net.

  1. Provoni Aromatherapy

Vajrat esenciale janë përdorur për shekuj si mjete të natyrshme, në mënyrë që t’i provojmë edhe në rastin e pagjumësisë. Zgjedhni livando, neroli, vajra esenciale portokalli për këtë qëllim dhe ju do të bini në gjumë shumë lehtë. Vajrat esenciale ndihmojnë për lirimin e trurit tonë të mirë dhe relaksohuni.

  1. Përdorni shqisat tuaja

Siç rezulton, vizualizimi është një mënyrë shumë efektive për t’u çlodhur. Por kur imagjinoni mjedisin relaksues në mendjen tuaj, përpiquni të përdorni të gjitha shqisat tuaja. Çfarë e ndjen apo kënaqet kjo skenë? Ky tip do të ndihmojë mendjen tuaj të ndjehet gjumi i lirë dhe i bukur nuk do të jetë e gjatë në ardhjen. /gazetametro.net.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë