Loading…

‘Dorëzohet Kurti’, Lajçak: U pajtuam që të gjitha marrëveshjet e kaluara të dialogut të zbatohen

  • 26/01/2023 | 01:08

‘Dorëzohet Kurti’, Lajçak: U pajtuam që të gjitha marrëveshjet e kaluara të dialogut të zbatohen

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili po qëndron në Kosovë, ka thënë se me kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministri, Besnik Bislimin, janë pajtuar që të zbatohen të gjitha marrëveshjet e kaluara, e që në mesin e marrëveshjeve është edhe Asociacioni i komunave me shumë serbe në Kosovë, shkruan Gazeta Metro.


Në orët e vona të së mërkurës, Lajçak i cili po qëndron në Kosovë, ka shkruar se pas diskutimeve intenzive me kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrin, Besnik Bislimi, janë pajtuar që të zbatohen të gjitha marrëveshjet e kaluara që kanë dalë nga dialogu Kosovë-Serbi.

“U ktheva sot në Kosovë për të vazhduar diskutimet e mia të sinqerta, të hapura dhe intensive me Kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi për hapat e ardhshëm dhe rrugën përpara për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Ne gjithashtu ramë dakord që të gjitha marrëveshjet e kaluara të dialogut duhet të zbatohen plotësisht.”, ka shkruar Lajçak.

Duhet theksuar se një nga marrëveshjet e nënshkruara më herët në Bruksel në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi ka qenë edhe Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë, e që Kurti sa ish në opozitë e quante Zajednicë, e që me ngulm e kundërshtonte, por po del që ka pranuar të zbatohet, siç lenë të nënkuptohet nga Lajçak në reagimin e tij në Twitter./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë