Loading…

Drejtori për Regjistrim të partive s’i bindet vendimit të KGjK’së: Ishte i njoftuar për kandidatët që nuk duhen certifikuar

  • 22/01/2021 | 16:29

Drejtori për Regjistrim të partive s’i bindet vendimit të KGjK’së: Ishte i njoftuar për kandidatët që nuk duhen certifikuar

Drejtori për Regjistrimin e partive politike s’i bindet KGJK-së, ai ishte njoftuar në detaje për kandidatët që nuk duhet të certifikohen.


Gazeta Blic ka siguruar një dokument ku Këshilli Gjyqësor i Kosovës i ka dërguar një letër Zyrës për Regjistrimin e partive politike (ZRPPC), e përkatësisht zotit Yll Belushkaj ku e ka njoftuar në detaje në lidhje me kandidatët të cilët nuk mund të çertifikohen për shkak të dënimeve, në zgjedhjet e 14 shkurtit.

Por e njëjta, Zyra për regjistrimin e partive politike ZRPPC, sot në mbledhjen e KQZ-zë ka rekomanduar çertifikimin e të gjtihë kandidatëve për deputetë të cilët kanë probleme dhe nuk mund të certifikohen

“Zyra ju rekomandon të certifikohet lista e parë e dërguar nga partitë politike ndërsa palët e interesuara mund të bëjnë pastaj ankesa”, ka thënë Buleshkaj.

Pas kësaj kërkese të ZRPPC ka patur disktutime në mbledhjen e KQZ-së, ç’ka ka sjellë edhe ndërprejen e mbledhjes, për të marrë një vendim në orën 17:30.

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, tha se deri në 17:30 do të jenë gati dokumentet shtesë që kanë kërkuar dhe do të votohet për çertfikimin ose jo të kandidatëve.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë