Loading…

Drejtuesit e ekonomive më të fuqishme në botë takohen virtualisht për t’u koordinuar rreth përgjigjes ndaj koronavirusit

  • 26/03/2020 | 16:49

Drejtuesit e ekonomive më të fuqishme në botë takohen virtualisht për t’u koordinuar rreth përgjigjes ndaj koronavirusit

Drejtuesit e ekonomive më të fuqishme në botë do të mblidhen praktikisht të enjten për të provuar dhe koordinuar një përgjigje ndaj koronavirusit që  ka shpërthyer në mbarë botën, e ka bërë të mbyllen biznese dhe ka detyruar më shumë se një të katërtën të popullsisë të izolohen në shtëpi, transmeton Gazeta Metro.


Takimi për Grupin e 20 kombeve do të kryesohet nga mbreti i Arabisë Saudite Salman.

Mbretëria, e cila po kryeson G20 këtë vit, tha se organizoi takimin e jashtëzakonshëm për të përparuar përpjekjet globale për të trajtuar pandeminë dhe implikimet e saj ekonomike pasi njerëzit humbin të ardhurat e tyre në mes të mbylljeve, orëve të mbylljes dhe bllokimeve.

Takimi vjen mes kritikave që vendet më të pasura në botë nuk kanë ndërmarrë veprime kohezive për të luftuar virusin ose ndikimin e tij ekonomik te njerëzit në mbarë botën.

Arabia Saudite gjithashtu është kritikuar për lëkundjet e tregjeve të naftës duke rritur prodhimin e muajit të ardhshëm dhe uljen e çmimeve për të fituar pjesën e tregut pasi Rusia, një tjetër prodhues i madh i naftës G20, nuk pranoi të zgjasë një marrëveshje për shkurtimin e prodhimit që kishte mbështetur çmimet e papërpunuar.

SHBA tashmë i ka bërë thirrje Arabisë Saudite të rishikojë strategjinë e saj. Në një telefonatë këtë javë me Princin e Kurorës Saudite Mohamed bin Salman, Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo theksoi se Arabia Saudite, si një udhëheqës i G20 dhe një udhëheqës i rëndësishëm i energjisë, “ka një mundësi reale për t’u ngritur në rast dhe për të siguruar energjinë globale dhe tregjet financiare “në këtë kohë të pasigurisë ekonomike.

Numri i vdekjeve globale nga koronavirusi i ri, i cili shkakton një sëmundje të quajtur COVID-19, është ngjitur në 21,000 dhe numri i infeksioneve ka tejkaluar 472,000, sipas një llogaritje të mbajtur nga Universiteti Johns Hopkins.

Për shumicën e njerëzve, koronavirusi i ri shkakton simptoma të buta ose të moderuara, të tilla si ethe dhe kollë që pastrohen në dy deri në tre javë. Për disa, veçanërisht të moshuarit dhe njerëzit me probleme shëndetësore ekzistuese, mund të shkaktojë sëmundje më të rënda, përfshirë pneumoni dhe vdekje.

Presidenti kinez Xi Jinping dhe presidenti rus Vladimir Putin janë ndër krerët e shteteve që do të marrin pjesë në samitin e drejtuesve të G20 të enjten. Samiti virtual do të përfshijë gjithashtu udhëheqës nga Organizata Botërore e Shëndetit, Kombet e Bashkuara, Banka Botërore, Fondi Monetar Ndërkombëtar, Organizata Ndërkombëtare e Punës, dhe të tjerë.

Në këtë thirrje do të marrin pjesë gjithashtu zyrtarë nga Spanja, Jordania, Singapori dhe Zvicra, si dhe Bashkimi Afrikan, Shoqata e Kombeve të Azisë Jug-Lindore dhe Këshilli i Bashkëpunimit të Gjirit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë