Loading…

Drenori kallzim penal ndaj zëdhënësit të Komunës (Dokument)

  • 21/11/2016 | 16:04

Drenori kallzim penal ndaj zëdhënësit të Komunës (Dokument)

Kandidati i pavarur për kryetar të komuns ss Drenasit, Xhavit Drenori, ka bër kallxim penal ndaj Bekim Dobrajt zedhënës i kësaj komune, dhe zyrtar për qasje në dokumente publike.

Drenori ka akuzuar Bekim Dobrajn për shkelje të ligjit me arsyetimin se nuk e ka lejur që të ketë qasje në dokumente zyrtare, edhe pse Dobraj sipas tij ka qenë i obliguar ta bëj këtë.

Drenori gjiithashtu në arsyetimin e tij ka cituar ligjin për Vetëqeverisje Lokale ku i jep të drejtën që të ketë qasje në keto dokumente, Neni 39.2 i Ligjit Nr. 03/-L040 për Vetëqeverisje Lokale i garanton çdo anëtari të kuvendit të komunës të drejtë të kërkojë informacione lidhur me çështjet komunale.”

Gjithashtu Drenori, në drejtim të Bekim Dobrajt ka bërë edhe akuza tjera, si nepotizmi, ku ndër të tjara ka thënë “si zyrtari komunal Bekim Dobra ka punësuar familjarin e tij në arsim pa kualifikimin e nevojshem, mësimdhënëse pa diplomë universiteti, shkel LIGJIN, natyrisht sikurse dje, sot por edhe nesër e pret kallzim penal.”

“Që nga muaji korrik 2016, sorrollatem koridoreve të komunës për informacionet më elementare që më shërbejnë për punët dhe përgjegjësitë e mija si anëtar i kuvendit komunal.” /gazetametro.net

a aa aaa aaaa

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë