Loading…

Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga Policia

  • 20/04/2021 | 18:39

Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga Policia

Rruga nuk do të emërojë shefat e qendrave të sigurisë në Mal të Zi, tha zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, duke komentuar reagimin e një pjese të publikut pasi Haris Gjurgjeviq u emërua shef i policisë në Pljevlja.


Pas dëgjimit në Departamentin Special të Policisë, Dritan Abazoviq tha se ishte e nevojshme të kontrollohej se për çfarë bëhej fjalë, dhe cilat ishin motivet e një reagimi të tillë nga publiku, dmth nëse ishin referenca profesionale apo personale që ishin, thotë ai, më pak të rëndësishme.

“Ne nuk do të jemi në gjendje të funksionojmë nëse një opsion i caktuar politik, i cili nuk i pëlqen disa emërime, organizon protesta”, tha zëvendëskryeministri malazez, Abazoviq.

Nëse lëshimi profesional është arsyeja e protestës, pohoi ai, atëherë kjo është shqetësuese dhe duhet të merret parasysh, raporton rtcg.

“Nuk ka të paprekshëm, nuk ka problem t’i zëvendësojë ato nëse ka kushte për atë. Dhe unë dënoj mesazhet shoviniste dhe nacionaliste të dëgjuara nga një grup më i vogël njerëzish. Kjo nuk kontribuon në paqe dhe bashkëjetesë”, tha Abazoviq, duke shtuar se qytetarët sigurisht që kanë të drejtë të shprehin pakënaqësi, por që është e papranueshme nëse motivohet nga përkatësia fetare ose politike.

Kujtojmë se qytetarët protestuan mbrëmë përpara Qendrës së Sigurisë në Pljevlja për shkak të emërimit të Haris Gjurđeviq, si shefi i ri i policisë në atë qytet, ndërsa komitetet e Pljevlja të Nova, Demokratët, DNP dhe Lëvizja për Pljevlja kërkuan nga Qeveria të anulohet vendimi për emërimin e Gjurçeviqit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë