Loading…

Driton Kuka i lumtur me pullat postare të Japonisë për xhudistët e Kosovës

  • 14/02/2020 | 14:28

Driton Kuka i lumtur me pullat postare të Japonisë për xhudistët e Kosovës

Trajneri i njohur i xhudos, Driton Kuka, e ka lavdëruar ambasadorin e Kosovës në Japoni, Leon Malazogun, për punën që e ka bërë, pasi Japonia lëshoi pulla postare me xhudistët kosovarë.

Pas sukseseve të vazhdueshme nëpër garat ndërkombëtare të xhudos dhe para Lojërave Olimpike “Tokio 2020”, Japonia ua ka kushtuar edhe disa pulla postare xhudistëve të njohur të Kosovës, transmeton Gazeta Express.

Këtë lajm e bëri të ditur ambasadori i Kosovës në Japoni, Leon Malazogu, i cili shkroi në Twitter: “Tani ka edhe pulla postare që kremtojnë miqësinë e Kosovës me Japoninë dhe me qytetin Sanxho, si pjesë e bashkëpunimit me qytetin mikpritës për @Tokyo2020. Falenderime @JapanPostHD_PR & Kryetarit @kunisadaisato #beyond2020”.

Pas këtij lajmi reagoni edhe trajneri Driton Kuka, i cili tha se kjo është shenjë miqësie dhe respekti për ekipin e Kosovës në xhudo.

“Në Japoni pulla postare me ekipin tonë si shenjë e miqësisë dhe respektit për ekipin tonë! Punë serioze e Ambasadorit Malazogu për Botërorin e vitit të kaluar si dhe për Lojërat Olimpike sivjet”, shkroi Kuka në llogarinë e tij në Facebook.

Përkrahja e Japonisë ndaj ekipit të Kosovës në xhudo ka qenë e dukshme edhe më parë, veçanërisht pas Botërorit që u zhvillua në Tokio prej 25 deri më 30 gusht, ku Kosova u përfaqësua me pesë xhudistë.

Prej këtyre pesë xhudistëve – Majlinda Kelmendit, Distria Krasniqit, Nora Gjakovës, Akil Gjakovës dhe Loriana Kukës – Kosova fitoi pikë Olimpike dhe tri medalje të bronzta. Distria Krasniqi, Majlinda Kelmendi dhe Loriana Kuka ia sollën Kosovës këto medalje të bronzta, ndërsa Nora dhe Akil Gjakova e mbyllën garë pa medalje.

Megjithatë, ajo që kishte bërë më së shumti përshtypje në atë periudhë kishte qenë pritja e jashtëzakonshme që iu kishte bërë kosovarëve në Japoni, gjë për të cilën kishin raportuar edhe mediat japoneze.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë