Loading…

Droni ushtarak amerikan me AI ‘ta vrasë’ operatorin e tij njerëzor në një simulim ushtarak

  • 02/06/2023 | 16:52

Droni ushtarak amerikan me AI ‘ta vrasë’ operatorin e tij njerëzor në një simulim ushtarak

Një dron ushtarak i SHBA i cili kontrollohet nga inteligjenca artificiale u kthye kundër operatorit të vet njerëzorë gjatë një fluturimi të simuluar duke tentuar kështu ta vrasë atë pasi që sipas një zyrtari të forcave ajrore dronit nuk i pëlqyen urdhrat, transmeton Gazeta Metro.


Ushtria amerikane kishte riprogramuar dronin që të mos sulmonte njerëzit të cilit i japin urdhër mirëpo sistemi i AI ka sulmuar pastaj kullën e komunikimit nga e cila merrte urdhrat. Kjo ngjarje ka rikujtuar skenat e filmit Terminator, raporton The Daily Mail.

Në filmin Terminator makineritë kthehen kundër krijuesve njerëzorë të tyre.

Koloneli amerikan Tucker Hamilton ka thënë se operacionet dhe testimet me AI po dëshmojnë se kjo teknologji është e pa parashikueshme dhe se nuk mund të mbështeten shumë në të.

Ai këto komente i dha në samitin e mjeteve ajrore dhe hapësinore në Londër gjatë majit.

Hamilton këshilloi se janë të nevojshme diskutimet rreth etikës përpara se të vendosim ta përdorim AI ushtarakisht.

Forcat ajrore amerikane nuk reaguar zyrtarisht ndaj pretendimeve, por në një pronocim të një oficeri për median Insider janë shprehur se komentet e tij janë keqkuptuar pasi bëhej fjalë për një simulim dhe stërvitje dhe nuk ka pasur viktima të vërteta./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë