Loading…
Droni vdekjeprurës i Boeingut: E drejton inteligjenca artificiale, bart bomba e raketa
  • 01/03/2019 | 10:13

Droni vdekjeprurës i Boeingut: E drejton inteligjenca artificiale, bart bomba e raketa

Kompania, e cila tash për tash ka vetëm një prototip, beson se aeroplani do të gjejë blerës anembanë botës, transmeton Gazeta Metro

Boeingu ka prezantuar aeroplanin e ri autonom, i cili fluturon pranë aeroplanëve, të cilët i drejton piloti. “Loyal Wingman” (përcjellësi besnik) është i gjatë 12 metra, ka rreze prej 2.000 milesh nautike dhe është i pajisur me sensorë të cilët mundësojnë përcjelljen, vëzhgimin dhe mbledhjen e të dhënave, por edhe luftimin elektronik.

“Wingman” në një të ardhme të afërt do të bartë edhe raketa e bomba, ndërsa kompania, e cila tash për tash ka vetëm një prototip, beson se aeroplani do të gjejë blerës anembanë botës.

Christin Robertson, nënkryetar e drejtor gjeneral i repartit “Boeing Autonomous Systems”, kaže da je thotë se “Boeing Autonomous Systems”, është “shumëzues i forcës”, i destinuar për të gjitha njësitë ushtarake, të cilave u mungojnë njerëzit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë