Loading…

Druri i vjetër 391 vite (Foto)

  • 25/12/2016 | 13:53

Druri i vjetër 391 vite (Foto)

Ky është druri “Bonsai” i cili mbijetoi për rreth 400 vite, i mbjellur në viti 1625 dhe mbijetoi bombën e Hiroshimas.


Druri i përkiste familjes Yamaki e cila në vitin 1945 jetoi shumë afër vendit ku forcat amerikane hodhën bombën atomike.

Vendndodhja e drurit është në National Arboretum,  Washington ngase i është dhënë dhuratë nga eksperti i drunjëve “bonsai” Masaru Yamaki në vitin 1976. /gazetametro.net

hiroshima-bonsai-tree-1

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë