Loading…

Dua Lipa triumfon në Brits: Ka një kërkesë për kryeministrin e Britanisë

  • 12/05/2021 | 15:01

Dua Lipa triumfon në Brits: Ka një kërkesë për kryeministrin e Britanisë

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Dua Lipa pasi fitoi vendin e dytë në Brit Aëards të Londrës, bëri thirrje për një ngritje të pagës për punëtorët shëndetësorë të Mbretërisë së Bashkuar.


Në këtë event i cili u mbajtë në Londër morën pjesë reth 4,000 vetësh, në të cilen shkëlqyen të gjithë të cilët morën pjesë.

Midis të pranishmëve ishin 2.500 punonjës kryesorë shëndetësorë dhe mysafirë të tyre që kishin marrë bileta në shenjë vlerësimi të përpjekjeve të tyre gjatë pandemisë, shkruan “The Carlotte Observer”, përcjell “Bota sot”.

Këngëtarja shqiptare gjatë fjalimit të saj përmendi fjalët e infermieres dhe akademikes Elizabeth Anionëu për të thënë se ekzistonte një “pabarazi masive midis mirënjohjes dhe respektit” për ata që ishin në vijën e parë të shëndetit.

Unë mendoj se ajo që duhet të bëjmë është që të gjithë të japim një duartrokitje të madhe për personalin shëndetësor dhe njëkohësisht t’i japim Kryeministrit Britanik, Boris Johnson një mesazh që të ketë rritje të pagave për infermierët dhe mjekët.

Kjo ngjarje është pjesë e Programit të Qeverisë për Kërkimin e Ngjarjeve, i cili kohët e fundit ka parë turma të kthehen në ndeshje futbolli, një koncert në natyrë dhe një klub nate.

Të pranishmit nuk ishin të distancuar nga shoqëria ose të veshur me maska ​​për fytyrën, por u desh të siguronin një test negativ të koronavirusit përpara shfaqjes.

Kujtojmë që Britania ka regjistruar më shumë se 127,500 vdekje të koronavirusit, por vdekjet kanë rënë në shifra njëfishe pas një bllokimi në fillim të vitit 2021 dhe shpërndarjes së shpejtë të vaksinimit.

Bllokimi ngadalë po hiqet dhe masat janë vendosur të lehtësohen më tej në Angli të hënën me rihapjen e lokaleve të mikpritjes së brendshme dhe mbledhjeve në natyrë të deri në 30 personave.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë