Loading…

Dy aeroplanë përplasen në ajër, katër të vdekur deri tani

  • 14/05/2019 | 23:39

Dy aeroplanë përplasen në ajër, katër të vdekur deri tani

Një ekip me hetues të aksidenteve pritet të arrijë në Alaskë të martën për të hedhur dritë mbi faktin se si dy aeroplanë të vegjël turistikë arritën të ndeshen në ajër mes vete. Katër njerëz janë vrarë kur ndodhi aksidenti fatal, në qytetin Ketchikan të Alaskës, raporton agjencia e lajmeve CBS.


Dy të tjerë janë zhdukur, sipas oficerit Jon-Paul Rios nga Rojet Bregdetare amerikane.

Agjencia turistike Princess thotë që një nga aeroplanët ishte duke bërë një ekskurzion të zakonshëm dhe kishte dhjetë mysafirë dhe pilotin në bord. Aeroplani i dytë, një udhëtim i pavarur turistik, ishte duke bartur katër njerëz si dhe një pilot.

Shumë njerëz janë shpëtuar, ndërsa të dy aeroplanët janë fundosur nën ujë.

“Ka qenë një ditë e gjatë dhe ekipet kanë punuar shumë që të shpëtojnë të mbijetuarit dhe të rikuperojnë të vdekurit.”, tha Deanna Thomas, një zëdhënëse e qeverisjes lokale.

Moti në zonë gjatë kohës së aksidentit ka qenë me shumë vranësira dhe erëra mesatarisht të forta.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë