Loading…

Dy anije të tjera me grurë janë nisur nga Ukraina

  • 12/08/2022 | 16:03

Dy anije të tjera me grurë janë nisur nga Ukraina

Dy anije të tjera mallrash që transportonin më shumë se 63 mijë tonë grurë u nisën nga Ukraina, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Turqisë.


Anija “Star Laura” me flamur të Ishujve Marshall, me 60,150 tonë grurë u larguan nga porti ukrainas i Yuzhne për në Iran, njoftoi ministria.

Ajo shtoi se një tjetër anije, Sormovskiy 121 me flamur të Belizes, me 3,050 tonë grurë në bord, u nis nga porti Chornomorsk për në Tekirdag në Turqi.

Në një deklaratë, Qendra e Përbashkët Koordinuese (JCC) që mbikëqyrë eksportet e grurit të Ukrainës tha se kishte autorizuar dy anije mallrash të udhëtonin në portin e Odesës, në pritje të inspektimeve të premten.

JCC ishte një nga dakordimet kryesore të marrëveshjes së grurit të rënë dakord muajin e kaluar midis Rusisë dhe Ukrainës nën kujdesin e OKB-së dhe Turqisë, raporton cnn.

Ministri i Infrastrukturës së Ukrainës pohoi se vendi po priste arritjen e anijes së ngarkesave Brave Commander për të ngarkuar më shumë se 23 mijë tonë grurë për eksport në Etiopi.

OKB-ja thotë se “efekti i valëzuar” i luftës në Ukrainë kërcënon të përkeqësojë një krizë ushqimore të shkaktuar nga konflikti dhe thatësira në vendin e Afrikës Lindore.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë