Loading…

Dy fëmijë në gjendje të rëndë nga fruthi

  • 20/04/2019 | 21:18

Dy fëmijë në gjendje të rëndë nga fruthi

Një djalosh i moshës 16 vjeçare dhe një i foshnjë 11 muajsh, me komplikime të rënda nga fruthi janë duke luftuar për jetë në klinikat e Shkupit, transmeton Gazeta Metro.


Djaloshi ka paralizë cerebrale. Në Repartin për mjekim intensiv në gjendje të rëndë janë edhe dy pacient në moshë dhe tre fëmijë.

Në Klinikën infektive dje janë kontrolluar 9 raste me simptome të fruthit, tre prej tyre janë ndaluar për kurim.
Fëmija është hospitalizuar në Klinikën për sëmundje për fëmijë. Është duke marrë frymë me ndihmën e aparateve.
Deri tani nga fruthi janë prekur mbi 1000 persona, organet kompetente shpallën epidemi në nivel të shtetit, ndërsa nga e hëna fillon vaksinimi nëpër shkolla. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë