Loading…

E ardhmja e trenave, ecin deri në 3 mijë km (Video)

  • 24/01/2017 | 21:53

E ardhmja e trenave, ecin deri në 3 mijë km (Video)

 Të gjitha teknologjitë Maglev përdorin një lloj magneti, prandaj trenat praktikisht notojnë në një fushë magnetike.


Duke eliminuar kontaktin e drejtpërdrejtë mekanik, ata arrijnë një shpejtësi shumë më të madhe

Modeli i trenave Maglev u zhvillua në vitin 1960, duke punuar me sistemin e ngritjes magnetike në ajër, për çka dallon nga trenat konvencionalë.

Kontakti mekanik që trenat kanë me binarë dhe rrota i ngadalëson, sepse rrota zakonisht peshon një ton. Duke eliminuar kontaktin mekanik, ato arrijnë shpejtësi më të madhe.

Shpejtësia me 1000 kilometra në orë nuk është e lehtë në praktikë, prandaj trenat Maglev luftojnë me aerodinamikën.

Sipërmarrësi amerikan Elon Musk dhe Super Maglevi kinez po punojnë në këtë drejtim.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë