Loading…

E ardhmja është para derës: Robotët ua dorëzojnë pakot |PAMJE

  • 27/05/2019 | 10:59

E ardhmja është para derës: Robotët ua dorëzojnë pakot |PAMJE

“Ford” e “Amazon” kanë vendosur që bashkëpunimin ta ngrenë në nivel më të lartë, ndërsa një prej planeve është aplikimi i dorëzimit krejtësisht autonom të dërgesave, transmeton Gazeta Metro.


Një automojet vetëdrejtues pa kurrëfarë ndihme njerëzore do të arrinte deri në adrësën e dorëzimit, e pastaj punët do t’i merrte në dorë roboti. Dhe atë tekstualisht, duke e dorëzuar pakon në pragun e shtëpisë.

Fordi që tash është i gatshëm për këtë shërbim, sodomos pasi që e ka Digitin, robotin e zhvilluar në bashkëpunim me kompaninë Agility Robotics. Vlerësim i tyre është se në Amerikë shërbimi poastar më nuk mund të veprojë në mënyrën klasike, sidomos pasi që për vetëm dhjetë vite është dyfishuar numri i dergësave. Vetëm në vitin 2018 janë dërguar madje gjashtë miliardë pako.

Mu për këtë është krijuar Digit, robot i gatshëm që pavarësisht t’i kryejë punën e dërgimit të porosive.

Duket efikas, por shumëkujt edhe ngapak i frikshëm./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë