Loading…
E frikshme: Një pjesë shumë e madhe e amerikanëve nuk duan që SHBA’ja të mbrojë Shqipërinë
  • 19/07/2018 | 14:52

E frikshme: Një pjesë shumë e madhe e amerikanëve nuk duan që SHBA’ja të mbrojë Shqipërinë

Gati gjysma e amerikanëve besojnë se SHBA’ja nuk do të duhej të vazhdojë t’i mbrojë aleatët e NATO’s në një ndodhi lufte deri sa të rrisin shpenzimet në mbrojtje.


I bërë pas pjesëmarrjes së Trump’it në Samitin e NATO’s javën e kaluar, sondazhi i Reuters/Ipsos tregon se 49% e respondentëve mendojnë se sulmet e Trump’it ndaj aleatëve të NATO’s janë të justifikueshme, përcjell gazetametro.net

Ndryshe, NATO u formua në vitin 1949 për t’u mbrojtur nga kërcënimi i Ish-Bashkimit Sovjetik. Artikulli 5 i marrëveshjes thotë se një sulm i armatosur ndaj një vendi anëtar është sulm ndaj gjithë aleancës. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë