Loading…
E jashtëzakonshme: Shkencëtarët implantojnë trurin e neandërtalëve në robotë për të kuptuar si funksiononin
  • 27/06/2018 | 17:01

E jashtëzakonshme: Shkencëtarët implantojnë trurin e neandërtalëve në robotë për të kuptuar si funksiononin

Neandërtalët janë specie e ndoshta vetëm sub-specie tjetër njerëzore që u zhdukën diku para 40.000 viteve. Neandërtalët jetuan në të njëjtën kohë me neve, pra me Homo Sapiens.


Shkencëtarët janë duke implantuar trurin e neandërtalëve në robotë për të krijuar një armatë të tyre.

Trutë e neandërtalëve janë rritur në laborator për eksperimentin në stil Frenkestein.

Ekipet e Universitetit të Kalifornisë kanë rritur tru të madhësisë së bizeles nga pjesë të indeve të marra nga eshtrat fosile, transmeton gazetametro.net

Tani ata dëshirojnë t’i fusin këta tru të neandërtalëve në robotë për të krijuar “cyborg”.

Qëllimi i kësaj është që të kuptohet më shumë për kapacitetin trunor të neandërtalëve dhe për sjelljet e tyre. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë