Loading…
E kanë përdorur edhe egjiptasit e vjetër: Testi i shtatëzanisë 70% i saktë
  • 14/03/2019 | 17:51

E kanë përdorur edhe egjiptasit e vjetër: Testi i shtatëzanisë 70% i saktë

Egjiptianët e lashtë kishin metodat e tyre të trajtimit, por edhe mënyrën e tyre të përcaktimit të shtatzënisë, transmeton Gazeta Metro.


Është një teknikë e thjeshtë për ju që të bëni testin e shtatzënisë në shtëpinë tuaj.

Disa mijëra vjet më parë, këta njerëz të mençur jo vetëm kishin një ilaç natyral për pothuajse të gjitha sëmundjet. Duke përzier bimeve medicinale, erëza, ushqime, ata gjetën gjithashtu një mënyrë për të bërë një test shtatzënie në shtëpi.

Besoni apo jo, kjo është e vërtetë, dhe kjo teknikë është shumë e thjeshtë

Kokrrën e grurit dhe elbit do të vendoseshin në një tas, një grua që dyshonte për shtatzëninë do të urinonte në atë tas dhe do ta mbulonte me një leckë. Ditën tjetër do të shihja atë që ndodhi brenda. Nëse kokrra e të gufojë do të thotë se ishte shtatzënë, dhe nëse jo, atëherë nuk ishte.

Ata kishin edhe teorinë e përcaktimit të gjinisë të fëmijës, në varësi të asaj që do të lindnin kokrrat.

Hulumtuesit në vitet 1960 konfirmuan se ky test është 70% i saktë, jo më pak se testet moderne të shtatëzanisë, veçanërisht ato më të lira. Sa i përket gjinisë së fëmijës, ata nuk kanë gjetur lidhje.

Një test antik i shtatzënisë punon mbi të njëjtin parim si modern, duke vëzhguar ndryshimet kimike që janë të pranishme vetëm në një grua shtatzënë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë