Loading…
E kërkoi vajzën e zhdukur për 15 vjet, gjetja e saj ishte edhe më pikëlluese
  • 11/03/2018 | 14:20

E kërkoi vajzën e zhdukur për 15 vjet, gjetja e saj ishte edhe më pikëlluese

Kjo histori e gruas që kërkoi vajzën e saj për më shumë se 15 vjet arriti të ketë një fund, por jo të lumtur. Luisa Olivera, nëna e Mariela Tasat, nga Argjentina, jetoi në pritje të tingullit të telefonit, të dëshpëruar për të dëgjuar zërin e fëmijës së saj apo një lajm i mirë për të.


Ajo ishte 14 vjeçe kur u zhduk, dhe prej aty gjetja e të resë ishte e vetmja gjë që e motivonte atë. Megjithatë, askush nuk e imagjinonte se kjo histori do të merrte një kthesë të madhe që do të ndryshonte jetën e kësaj nëne të dëshpëruar.

Kërkimi i vajzës lloi në vitin 2002, por u vendos shpejt nga autoritetet. Nëna e Marielës ishte gjithmonë besnike ndaj hipotezës së vetme që kishte në mendje.

“Gjithmonë kam thënë këtë dhe do ta vazhdoj ta them këtë, vajza ime është bërë prostitutë, nuk e di kush, por do ta kërkoj atë gjatë gjithë jetës time, ata duhet të më vrasin që të mos e kërkoj”, thoshte Luisa.

Gjatë viteve që kaloi nëna ende ishte duke kërkuar për vajzën e saj, por pa sukses. Gjetja e Marielës ishte e vetmja gjë që kishte kuptim në jetën e Luisës.

“Unë nuk dua të largohem nga shtëpia ime, nuk e di se çfarë është të shkosh me pushime, unë bëj pazar dhe kthehem, kaq”, u shpreh ajo.

Pas 15 vjetësh, Drejtësia u zgjua dhe kërkoi raporte për varrezat pranë shtëpisë së Luisës dhe Marielës, për shkak të kësaj kërkimi i vonuar gjeti dhe të miturën.

Mariela u varros në një varrezë vetëm 16 blloqe nga shtëpia e saj pasi ajo kishte vdekur dy ditë pasi humbi.

Me sa duket vajza pësoi një aksident në gjurmët e trenit afër shtëpisë së saj, si rezultat i së cilës ajo u dërgua në spital ku vdiq dy ditë më vonë dhe u varros në varrezën e Lanús, disa blloqe nga shtëpia e saj. “ Marielën e morën, policia thotë ashtu, por ata e morën se ajo nuk ikte nga shtëpia. Fajësoj shtetin që nuk më ndihmoi dhe as nuk më vuri një avokat që të më orientonte”, tha Luisa për mediat lokale.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë