Loading…
E konfirmon shkenca: Personat që kanë lindur në shtator janë më të menqur
  • 18/09/2018 | 19:17

E konfirmon shkenca: Personat që kanë lindur në shtator janë më të menqur

Një studim i kryer nga Universiteti i Torontos dhe ai i Florida’s tregon se personat që kanë lindur në muajin shtator janë më të menqur.


Studiuesit kanë marrë një grup fëmijësh që janë në çerdhe dhe i kanë krahasuar në bazë të muajit që kanë lindur.

Mes fëmijëve që kanë lindur në gusht dhe atyrë në shtator, këta të fundit kanë dalur më të menqur dhe rezultatet kanë treguar se ata kanë notë më të mirë në matematikë dhe lexim, transmetom gazetametro.net.

Aspekte të tjera të studimit treguan se “suksesi” i këtyre fëmijëve përfshinte shkallë më të ulët të burgosjes dhe regjistrim më të lartë në universitet në të ardhmen.

Një studim me personat e lindur në shtator është bërë edhe nga Universiteti i Chicagos.

Sipas studimeve, personat e lindur në shtator dhe nëntor kanë më shumë mundësi të arrijnë moshën 100 vjeçare./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë