Loading…

E pazakontë: Ngjala elektrike më e fuqishme në botë gjendet në Amazonë

  • 11/09/2019 | 09:06

E pazakontë: Ngjala elektrike më e fuqishme në botë gjendet në Amazonë

Hulumtimi i ADN-së ka zbuluar dy specie krejtësisht të reja të ngjalave elektrike në pellgun e Amazonës, duke përfshirë një të aftë për të dhënë një energji rekord, transmeton Gazeta Metro.


Gjetjet janë fakte  thonë studiuesit për një larmi të jashtëzakonshme të gjallesave në pyjet e shiut në Amazon shumica e tyre ende të panjohura për shkencën  dhe kështu e ilustrojnë pse është kaq e rëndësishme të mbrohet një habitat në rrezik nga shpyllëzimi, prerjet dhe zjarret.

“Përkundër të gjitha ndikimeve njerëzore në pyjet e shiut të Amazonës në 50 vitet e fundit, ne ende mund të zbulojmë peshq gjigant si dy speciet e reja të ngjalave elektrike”, tha studiuesi kryesor C David de Santana, një zoolog që punon me Muzeun Kombëtar Smithsonian.

Hulumtimi “tregon se një sasi e madhe e specieve janë duke pritur të zbulohen në pyjet e shiut në Amazon, shumë prej të cilave mund të ndihmojnë për shërimin e sëmundjeve ose të frymëzojnë inovacione teknologjike,” tha ai.Për shekuj me radhë, besohej se një specie e vetme ekzistonte në të gjithë rajonin e njohur si Amazonia e Madhe, duke përfshirë pjesë të vendeve, përfshirë Brazilin, Suriname dhe Guajana.Por si pjesë e një projekti për të hulumtuar më mirë ngjalat elektrike dhe botën e jetës së egër në pjesë të largëta të Amerikës së Jugut, de Santana dhe ekipi i tij vendosën të provojnë atë teori.Në pamje të parë, ata gjetën pak ndryshim të dukshëm midis krijesave të mbledhura nga pjesë të ndryshme të pellgut të Amazonës, duke sugjeruar se peshqit ishin me të vërtetë pjesë e një specie të vetme.

Por analiza e mëtutjeshme, përfshirë ADN-në nga 107 mostra që ata grumbulluan, zgjodhën supozime shekujsh dhe zbuluan tre specie: elektroforin elektrus i njohur më parë, së bashku me Electrophor voltai dhe Electrophorus varii.

Dhe hulumtimi i tyre zbuloi gjithashtu një tjetër rezultat mahnitës: E. voltai është i aftë të sigurojë një energji prej 860 volt – shumë më tepër sesa 650 volt të regjistruara më parë nga ngjala elektrike – “duke e bërë atë gjeneruesin më të fortë të bioelektrikës”.

Gjetjet, të botuara vërtetuan teorinë se të tre speciet evoluan nga një paraardhës i përbashkët miliona vjet më parë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë