Loading…

E pazakontë: Shkencëtarët kanë gjetur ajrin më të pastër në Tokë

  • 03/06/2020 | 11:41

E pazakontë: Shkencëtarët kanë gjetur ajrin më të pastër në Tokë

Shkencëtarët besojnë se ata kanë identifikuar ajrin më të pastër në botë, pa grimca të shkaktuara nga aktiviteti njerëzor, të vendosura mbi Oqeanin Jugor, i cili rrethon Antarktidën, transmeton Gazeta Metro.


Në një studim të llojit të parë të përbërjes bioerosol të Oqeanit Jugor, studiuesit nga Universiteti Shtetëror i Kolorados identifikuan një rajon atmosferik i cili mbetet i pandryshuar nga veprimtaria njerëzore.
Moti dhe klima janë të lidhura ngushtë, duke lidhur secilën pjesë të botës me rajone të tjera. Ndërsa klima ndryshon me shpejtësi për shkak të veprimtarisë njerëzore, shkencëtarët dhe studiuesit luftojnë të gjejnë një cep të Tokës i paprekur nga njerëzit.

Sidoqoftë, Sonia Kreidenëeis dhe ekipi i saj dyshuan se ajri mbi Oqeanin Jugor do të ndikohej më pak nga njerëzit dhe pluhuri nga kontinentet e botës. Studiuesit zbuluan se ajri i shtresës kufitare, i cili ushqen retë e poshtme mbi Oqeanin Jugor, ishte i lirë nga grimcat aerosol të prodhuara nga aktiviteti njerëzor – duke përfshirë karburantet djegëse fosile, mbjelljen e kulturave të caktuara, prodhimin e plehrave dhe asgjësimin e ujërave të ndotura.

Ndotja e ajrit shkaktohet nga aerosolet, të cilat janë grimca të ngurta dhe të lëngshme dhe gazra që pezullohen në ajër.
Studiuesit vendosën të studionin se çfarë ishte në ajër, dhe nga vinte, duke përdorur bakteret në ajër si një mjet diagnostik për të konstatuar vetitë e atmosferës së ulët.

Shkencëtarët provuan ajrin në nivelin kufitar detar, pjesën e atmosferës që ka kontakt të drejtpërdrejtë me oqeanin, ndërsa në bordin e një varke kërkimore që udhëtonte në jug në skajin e akullit të Antarktikut nga Tasmania.

Shkencëtarët pastaj ekzaminuan përbërjen e mikrobeve të ajrit, të cilat gjenden në atmosferë dhe shpesh shpërndahen mijëra kilometra nga era. Në studimin, të botuar të hënën në revistën e Proceedings of the National Academy of Science, shkencëtarët e përshkruanin zonën si “me të vërtetë të pacenuar”.

Ndotja e ajrit është tashmë një krizë globale e shëndetit publik, dhe vret shtatë milion njerëz çdo vit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (WHO)./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë