Loading…

E pazakontë:7 vjeçarit i hiqen 526 dhëmbë nga goja

  • 19/08/2019 | 09:43

E pazakontë:7 vjeçarit i hiqen 526 dhëmbë nga goja

Më shumë se 500 dhëmbë janë hequr nga goja e një fëmije në Indi thanë mjekët,transmeton Gazeta Metro


Djali shtatë vjeçar u ishte ankuar prindërve të tij që në moshën tre vjeçare se kishte një ënjtje në anën e djathtë të nofullës së poshtme.Pas katër vitesh parehati, mjekët në Chennai zbuluan një rritje të madhe brenda nofullës së tij.Qindra struktura të forta u gjetën brenda gungës, e cila ishte me madhësi rreth pesë nga tre centimetra.

Personeli mjekësor e preu dhe në hapjen e saj  gjeti 526 dhëmbë të madhësive të ndryshme brenda.Kirurgu dentar Dr Senthilnathan tha: “Tumori është demarkuar shumë bukur nga pjesa tjetër e kockave dhe është një centimetër deri në pesë në anën e djathtë të nofullës së poshtme që hiqet plotësisht dhe nxirret jashtë.

Pastaj masa e tumorit iu dha departamentit të histopatologjisë, atëherë më në fund e kuptuan se kishte 526 dhëmbë të cilët ishin të pranishëm në të gjithë nofullën.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë