Loading…

E shpejtë dhe e shijshme: Pogaçe me djathë dhe miell misri

  • 11/09/2019 | 17:30

E shpejtë dhe e shijshme: Pogaçe me djathë dhe miell misri

Pogaçe me djathë dhe miell misri: Kënaqësia shkumuese e shijes të cilën duhet patjetër ta provoni.


Provoni recetën e gjyshes për brumë perfekt

Përbërësit:

– 300–350 g miell gruri;
– 100 g miell misri;
– 300 ml qumësht të vakët;
– 20 g tharmë;
– kripë;
– pak sheqer;
– 50 ml vaj ulliri;
– 100 g djathë të fortë;
– pak fara.

Përgatitja:

⦁ Qiteni tharmin në qumështin e vakët, shtoni një lugë të vogël sheqer, miell, vaj, kripë dhe ngjisheni deri sa të bëhet brumë i butë.
⦁ Lëreni të bymehet, ngjisheni edhe një herë dhe sërish lëreni të bymehet.
⦁ Tavolinën e punës lyeni pak me vaj dhe qiteni brumin në tavolinë.
⦁ Me duart me yndyrë përhapeni brumin, dhe në mes thërrmojeni djathin.
⦁ Mbulojeni me pjesën tjetër, dhe me duar shtypni skajet mirë.
⦁ Lyeni tepsinë e rrumbullakët dhe qiten pogaçen, pastaj mbulojeni që të bymehet.
⦁ Furrën ndizeni në 220 gradë Celsius dhe kur pogaçja të pushojë pak piqeni rreth 25 minuta.
⦁ Kur të marrë ngjyrë të gështenjtë, nxirreni pogaçen, mbulojeni dhe lëreni të mbuluar 15 minuta.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë