Loading…

E thotë ministri britanik i shëndetësisë: Vaksinat për coronavirus mund të mbërrijnë muajin tjetër

  • 20/11/2020 | 22:48

E thotë ministri britanik i shëndetësisë: Vaksinat për coronavirus mund të mbërrijnë muajin tjetër

Vaksinat kundër coronavirusit do të fillojnë të mbërrijnë muajin tjetër nëse ndonjëra miratohet nga rregullatori britanik i ilaçeve, konfirmoi Matt Hancock sot.


Sipas medieve britanike, përcjell Telegrafi, Sekretari i Shëndetësisë tha në një konferencë televizive se Qeveria zyrtarisht i ka kërkuar rregullatorit, MHRA, të marrë në konsideratë licencimin e vaksinës të bërë nga firmat farmaceutike Pfizer dhe BioNTech.

Një studim i fazës së vonë këtë javë konfirmoi se vaksina ishte 95 për qind efektive në provat klinike dhe duket se mbron njerëzit e të gjitha moshave nga coronavirusi.

Siç thuhet më tej, vaksina që pritet të kushtojë rreth 15 funte për dozë aktualisht është favorite që do të miratohet së pari nga MHRA, pasi kandidatët nga Moderna dhe Universiteti i Oksfordit afër saj.

Kjo vjen ndërsa Britania sot konfirmoi edhe 20,252 raste të reja me coronavirus dhe 511 njerëz të tjerë të vdekur.

Ndërsa rastet janë në rënie – një rënie prej 26 për qind nga 27,301 e regjistruar të premten e kaluar – vdekjet po vazhdojnë të rriten, me 511 sot një rritje prej 36 për qind nga 376 javën e kaluar.

Profesori Jonathan Van-Tam, zëvendës oficer mjekësor për Anglinë, tha sot se Mbretëria e Bashkuar po ‘pret’ autorizimin për të përdorur vaksinën dhe tha se kjo ‘do të ndodhte me shpejtësinë e shkencës’.

Planet e rrjedhura të institucioneve shëndetësore britanike kanë zbuluar madje se edhe ata në grupin e rrezikut më të ulët – të rriturit e shëndetshëm nën moshën 55 – mund të jenë në gjendje të fillojnë të vaksinohen brenda vetëm dy muajsh nëse gjithçka shkon sipas planit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë