Loading…

E tmerrshme: Gjenden 100 mace të ngordhura në shtëpinë e një pensionisti

  • 07/12/2021 | 10:14

E tmerrshme: Gjenden 100 mace të ngordhura në shtëpinë e një pensionisti

Njëqind kufoma macesh u zbuluan dje në shtëpinë e një pensionisti që jetonte në Nice, në jug të Francës.


Përveç tyre, u gjetën edhe rreth njëzet të tjera të gjalla, por me shëndet të keq.

Kufomat, shumica e të cilave ishin ruajtur në kuti plastike ose druri të mbyllura, u zbuluan pasi 81-vjeçari u shtrua në spital, sipas gazetës Nice-Matin.

Disa shoqata për mbrojtjen e kafshëve u alarmuan nga mbesa e plakut, e cila zbuloi kufomat përreth shtëpisë dhe gjithashtu brenda saj, si dhe mbetjet e ketrave, minjve dhe një nofull qeni.

‘Duke marrë parasysh pozicionin në të cilin u gjetën, shumica e maceve ishin të ngordhura kur u vendosën brenda kutive, por ne mendojmë se të paktën dy janë mbyllur të gjalla’, tha Philippe Desjacques, president i shoqatës La Tribu France Presse du Fourmilier.

Trupi i një maceje të ngrënë nga macet e tjera u gjet në divanin e shtëpisë.

Njëzet mace të tjera janë gjetur ende të gjalla brenda shtëpisë, por në kushte dramatike shëndetësore. Ato u shpëtuan nga veterinerët dhe vullnetarët.

‘Për fat të keq, ka histori të tilla çdo vit’, shpjegon Desjacques, sipas të cilit, pensionisti vuante nga sindroma e Noes, e cila konsiston në mbledhjen e më shumë kafshëve sesa mund të strehojë ose ushqejë siç duhet.

Shoqatat synojnë të paraqesin një ankesë për ‘keqtrajtim’ ose neglizhencë të kafshëve, tha Desjacques.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë