Loading…

E tmerrshme: Vajza 6-vjeçare digjet nga një person 70-vjeçar

  • 13/08/2019 | 10:31

E tmerrshme: Vajza 6-vjeçare digjet nga një person 70-vjeçar

Një vajzë gjashtë vjeçare në Minesota të Amerikës është djegur nga një i moshuar i moshës 70-vjeçare, shkruan Gazeta Metro.


Një vajzë nga Minesota ka vdekur pasi u dogj në një makinë që ishte në zjarr të shkaktuar nga një burrë që po gatuante në furrën në veturën e tij në parkingun e një Walmart.

Vajzat e Essie McKenzie, të moshës gjashtë e nëntë, kishin mbetur vetëm në furgonin e tyre ndërsa nëna e tyre, 33 vjeç, mbeti duke bërë Pazar brenda dyqanit për rreth një  orë.

Ndërsa ajo ndodhej në dyqan, Roberto L. Hipolito, 70 vjeç, nga Long Beach, California kishte ndezur një furrë ngjitur me automjetin e vajzës, e cila papritmas doli jashtë kontrollit.Soba e nxehtë ndezi një flakë ngjitur me furgonin në të cilin vajzat besohej se kishin fjetur.

Gjashtë vjeçarja Ty’rah White vdiq ndërsa motra e saj nëntë vjeçare, Taraji, mbetet në gjendje kritike.Hipolito akuzohet për një akuzë vrasjesh të shkallës së dytë dhe dy akuza për zjarr të pakujdesshëm.Hipolito pranoi para autoriteteve që ai po përdorte një furrë afër furgonit për të gatuar ndërsa furgoni ishte parkuar jashtë dyqanit.

Pamjet nga kamera në momentet pak para flakës tregojnë Hipoliton duke gatuar diçka në sobë ndërsa ishte ulur në trotuarin jashtë prapa furgonit. Pas gatimit, dhe pa e pritur mjaftueshëm ftohjen e furrës, Hipolito vendos furrën në pjesën e pasme të automjetit,’ thuhet në raport të policisë.

Hipolito i tha forcave të rendit se më pas vendosi jastëkë dhe batanije në zonën ku ishte vendosur furrën para se të drejtonte furgonin në një vend më afër dyqanit.Hipolito atëherë tha që ai hyri brenda dyqanit kurse zjarri filloj pas një minuti, ai nuk ishte në dijeni deri ju tha nga kalimtarët se pjesa e pasme e furgonit të tyre ishte në zjarr.

Ai  doli jashtë dhe u përpoq të heqë sendet, por zjarri u rrit brenda tridhjetë sekondave nga hapja e derës së pasme. Brenda 3-4 minutave të dy automjetet  filluan të përfshihen në zjarr.Ndërsa zjarrfikësit mbërritën në vendngjarje dhe filluan të rriten flakët, McKenzie  doli nga dyqani duke bërtitur se fëmijët e saj ishin në njërën prej automjeteve. Gruaja e Hipolito iku, arriti të shpëtojë nga automjeti i padëmtuar dhe u përpoq të hiqte sendet, por flakët ishin në shkallën më të lartë.

Hetuesit e zjarrit arritën në një konkluzion paraprak se zjarri filloi në pjesën e pasme të Dodge Caravan të Hipolito dhe mund të jetë shkaktuar nga një furrë gatimi e marrë nga furgoni, thuhet në ankesë.Kur u pyet për sobën, Hipolito tha se nuk e kishte përdorur atë për disa ditë. Ai më vonë sqaroi se kishte përdorur sobën natën e kaluar. Walmart është i njohur për lejimin e parkimit të veturave brenda natës në disa vende, dhe faqja e internetit e Walmart thotë se e bën këtë pasi ka lejen nga menaxherët individualë të dyqaneve./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë