Loading…

Edgar Allan Poe ishte martuar me 13 vjeçare

  • 10/02/2020 | 17:27

Edgar Allan Poe ishte martuar me 13 vjeçare

Historia e letërsisë botërore, përveç kryeveprave që ka sjellë nëpër kohë, ka ditur të befasojë edhe me kuriozitete e çudira interesante, shkruan Gazeta Metro.

Një histori të tillë e kemi edhe në rastin e shkrimtarit të njohur të tregimeve horror, Edgar Allan Poe.

Ai, përveç horrorëve, qe bërë i njohur me poemën e famshmë ”Korbi”, e cila në gjuhën shqipe u soll mjeshtërisht nga shkrimtari dhe përkthyesi i njohur, Fan Stilian Noli.

Në maj të vitit 1836, asokohe 27 vjeçari Edgar Allan Poe u martua me gruan e tij Victoria Clemm. Por Clemm në kohën e martesës ishte hiç më shumë se 13 vjeçare (edhepse ishte e shkruar si 21 vjeçare). Ajo jetoi bashkë me nënën e saj dhe burrin e saj Edgar Allan Poe në Richmond.

Martesa vazhdoi deri me 30 janar 1847, kur e sëmurë me tuberkuloz, Virgina Poe vdiq në moshën 24 vjeçare.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë