Loading…

Edhe Kosova në mesin e dymbëdhjetë gjërave të BE’së për vitin 2017 (Foto/Video)

  • 02/01/2017 | 17:46

Edhe Kosova në mesin e dymbëdhjetë gjërave të BE’së për vitin 2017 (Foto/Video)

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian Federica Mogherini ka shkruar një shkrim duke i bashkangjitur disa momente që sipas saj duhet të na shoqërojnë edhe në vitin 2017.


Edhe pse larg gjeografikisht, Bashkimi Evropian ka mundësinë dhe forcën për të ndihmuar aktorët e ndryshëm rajonalë, për shkak të një interesi të përbashkët në paqe dhe stabilitet, shkruan Mogherini, transmeton gazetametro.net.

Ndër 12 momentet me vlerë të vitit që lamë pas përmendi edhe Kosovën dhe disa nga shtetet e  rajonit.

Aplikimi i Bosnje dhe Herzegovinës për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Hapja e kapitujve të rinj për negociatat e anëtarësimit të Serbisë.  Këshilli i parë i Shoqatave mes Bashkimit Evropian dhe Kosovës. Reforma gjyqësore në Shqipëri, e miratuar pas disa muajsh të punës së përbashkët, hapja e një faze të re në rrugën e vendit drejt Bashkimit Evropian; dhe adresimi në Parlamentin e Tiranë në marrëdhëniet me BE’në janë disa prej privilegjeve që ka përmendur Mogherini në këtë shkrim.

“Ballkani qëndron në zemër të Evropës, e ardhmja e tyre është brenda Bashkimit Evropian”, shkruan ajo, transmeton gazetametro.net.

“Puna jonë vazhdon – për të kapërcyer armiqësitë e së kaluarës, dhe për t’iu përgjigjur thirrjes për punë, unitet dhe hapjes që vjen nga të rinjtë e këtij rajoni”, shkruan tutje ajo.

Shkrimi i Frederica Mogherinit në Twitter

Dita e parë e vitit të ri, kjo është koha për të marrë aksionet e vitit të kaluar dhe për vendosjen e objektivave për muajt e ardhshëm.

2016 ishte një vit shumë i vështirë, dhe 2017 ka filluar me një sulm të tmerrshëm terrorist në Stamboll: kjo na kujton në një mënyrë dramatike se duhet të bërë punë për të mposhtur terrorizmi, por edhe për t’i dhënë fund konflikteve të shumta në rajon – janë punë që duhet t’i bëjmë së bashku.

Së bashku, duke u përpjekur dhe duke ndërtuar unitetin e komuniteteve tona, çdo ditë; dhe së bashku me partnerët tanë, duke filluar me fqinjët tanë. Viti që sapo ka filluar nuk do të jetë i lehtë, por ka gjëra  të menaxhuara për të ndërtuar në vitin 2016 që ne mund të për të na shoqëruar përgjatë rrugës.

”Këto janë dymbëdhjetë momente që dua për të sjellë me mua, për të udhëhequr punën tonë deri në vitin 2017.

           160628mog-cameron-brexit-strategy

Strategjia globale për politikën tonë të jashtme

Kompaktet e migrimit, një partneritet i vërtetë me Afrikën

  Përgjigja jonë ndaj terrorizmit, puna për të ardhmen e Sirisë

Drejt një Bashkimi Evropian të sigurisë dhe të mbrojtjes

 

colombia-nobel
 Në Kolumbi, një miqësi për paqe
160930092443-01-abbas-netanyahu-handshake-super-tease
Pak shpresë për Izraelin dhe Palestinën

mog-zarif-implementation-day

 

Diplomacia efektive: marrëveshja me Iranin në punë

 

Rruga e Ballkanit drejt Bashkimit

Lista e momenteve me Ballkanin gjatë vitit 2016 është e gjatë.

Aplikimi i Bosnje dhe Herzegovinës për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Hapja e kapitujve të rinj për negociatat e anëtarësimit të Serbisë.  Këshilli i parë i Shoqatave mes Bashkimit Evropian dhe Kosovës.

Reforma gjyqësore në Shqipëri, e miratuar pas disa muajsh të punës së përbashkët, hapja e një faze të re në rrugën e vendit drejt Bashkimit Evropian; dhe privilegj, për mua, për të adresuar parlamentin e Tiranës në marrëdhëniet tona. Ballkani qëndron në zemër të Evropës, e ardhmja e tyre është brenda Bashkimit Evropian,” shkroi Mogherini.

mog-castro Kthimi në Kubë
Evropa dhe Shtetet e Bashkuara, kurrë aq afër

Në vitet e fundit, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë punuar krah për krah në çdo dosje, nga Siria ndaj ndryshimeve klimatike, nga Ukraina në procesin e paqes në Lindjen e Mesme. Një punë e tillë do të vazhdojë me administratën e re – ne jemi tashmë në kontakt me ekipin e tranzicionit, dhe vetë personalisht me nënkryetar-zgjedhur Mike Pence – bazuar në interesat dhe parimet tona, të cilat ne gjithmonë i kemi të përbashkëta me SHBA’në.

mog-obama-nuclear-security-summit-copia Në Evropën Lindore, reforma dhe drejtësi për qytet
Visit by Fererica Mogherini to the Munich Security ConferenceNjë mundësi e re për Afganistanin

Për herë të parë ministrat e Shteteve të Bashkuara,  Kina, Pakistani dhe India të gjitha ulur në të njëjtën tryezë, për të diskutuar se si  të mbështesin procesin e paqes dhe të pajtimit në Afganistan. Në të vërtetë, paqja duhet të ndërtohet brenda vendit, por ajo duhet të mbështetet nga të gjithë rajoni dhe të gjithë komuniteti ndërkombëtar./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë