Loading…

Edhe një natë e vetme e gjumit të dobët mund të rrezikojë zemrën tuaj

  • 18/11/2019 | 15:56

Edhe një natë e vetme e gjumit të dobët mund të rrezikojë zemrën tuaj

Netët të cilat kalojnë me gjumë të dobët dhe të ndërprerë gjithmonë kanë qenë faktorë i keq për shëndetin. Mirëpo po aq e dëmshme mund të jetë edhe një natë e vetme e privimit të gjumit, transmeton Gazeta Metro.


Një studim i ri zbulon se edhe një natë me gjumë të dobët mund të rrezikojë shëndetin tuaj, duke e rrezikuar zemrën tuaj. Mund të çojë në një ritëm të rritur të zemrës dhe presionit të gjakut; dhe nivele të rritura të hormoneve të stresit.

Një gjumë i mirë i natës ndihmon trupin të riparohet vetë përmes shumë mekanizmave. Për shembull, kur jemi duke fjetur, ekziston një shpërthim i hormoneve të rëndësishme që kërkohen për rritje, funksion më të mirë imunitar, metabolizëm, funksionim të trurit dhe shëndet të zemrës. Kjo është arsyeja pse ne zgjohemi të freskët dhe energjikë.

Pas një periudhe të mungesës së gjumit afatshkurtër, mund të tregojë një rritje të konsiderueshme në presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës, nivelet e hormoneve; siç janë hormoni stimulues i tiroides (TSH), hormonet tiroide FT3 dhe FT4, dhe kortizoli (një hormon stresi nivele të larta të të cilit janë të lidhura me rreziqet kardiovaskulare).

Ngarkesa e tepërt e punës, afatet joreale dhe kohëzgjatja e ndërrimit po ndryshojnë dhe mbizotërojnë dinamikën e stilit të jetës sot. Për më tepër, disa profesione kërkojnë një disponueshmëri 24’orëshe, si shërbimet mjekësore nga zjarri dhe ato urgjente, ku privimi i gjumit është më shumë një rregull sesa përjashtim. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë